fot. press.kia.com

Kia EV9 została wybrana w kategorii „Auta Luksusowe” w konkursie na Samochód Roku 2024 w Niemczech. Pokonała aż 9 innych aut, które również walczyły o wygraną. EV9 będzie można zamawiać w Polsce pod koniec września, a pierwsze modele trafią do klientów jeszcze w tym roku.

Kia EV9 z tytułem Samochodu Roku

Kia EV9 zdobyła tytuł Luksusowego Samochodu Roku 2024 w Niemczech. Jury w składzie 27 dziennikarzy motoryzacyjnych wybrało Kię spośród 9 innych pojazdów. Jak twierdzi Won-Jeong Jeong, prezes Kia w Europie, fakt, że Kia EV9 wygrała w konkursie jeszcze przed wprowadzeniem jej na rynek, oznacza, że została ona doceniana przez ekspertów motoryzacyjnych. Dodał również, że „EV9, jako nowy okręt flagowy marki Kia, odgrywa kluczową rolę w przekształcaniu marki w głównego dostawcę samochodów elektrycznych. Dzięki niezwykle funkcjonalnemu i przestronnemu wnętrzu, efektownemu designowi i technologii ultraszybkiego ładowania, EV9 wyznacza nowe standardy w segmencie SUV-ów”. Członkowie jury przetestowali, a następnie ocenili 48 nowych modeli. Cały konkurs jest natomiast podzielony na 5 kategorii w tym na „Auta Kompaktowe”, „Auta Luksusowe” czy „Nowa Energia”. Na początku października zostanie ogłoszony główny zwycięzca wybrany spośród 5 najlepszych modeli z każdej kategorii.

Kia EV9 – duże zasięgi

Kia EV9 posiada akumulator, który jest w stanie zmagazynować prawie 100 kWh energii, a już po 15 minutach ładowania jego zasięg wynosi maksymalnie 239 km. Auto jest oferowane z napędem na tylne koła, z silnikiem o mocy 150 kW oraz z zasięgiem do 541 km. Do wyboru jest także napęd na 4 koła, a pojazd napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 141 kW każdy. Co więcej, zasięg samochodu wynosi 497 km. Dodatkowo wersja AWD jest oferowana w sportowej odmianie GT-Line, która osiąga prędkość maksymalną 200 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje jej nieco ponad 5 s.

Kia EV9 – bogate wyposażenie

Podstawowa wersja auta obejmuje mnóstwo elementów zapewniających komfort podróżowania, m.in.:

  • dwukolorową tapicerkę siedzeń z ekologicznej skóry,
  • elektrycznie otwieraną i zamykaną pokrywę bagażnika,
  • elektrycznie składane i rozkładane oparcia foteli w trzecim rzędzie,
  • automatyczną trzystrefową klimatyzację,
  • funkcję V2L wykorzystującą akumulator jako źródło zasilania,
  • automatycznie wysuwane klamki drzwi,
  • rozpoznawanie linii papilarnych,
  • cyfrowy kluczyk drugiej generacji.

Z kolei wersja GT-Line w standardzie oferuje elektrycznie regulowane fotele relaksacyjne w pierwszym rzędzie. Kia EV9 jest dostępna z 6 lub 7 miejscami z dwoma wygodnymi fotelami w drugim rzędzie. Można wybrać fotele relaksacyjne lub obrotowe, które obracają się o 90 stopni w stronę otwartych drzwi, lub o 180 stopni w stronę pasażerów trzeciego rzędu.

Systemy bezpieczeństwa

Warto zwrócić uwagę na systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy. Dobrze działa m.in. asystent jazdy po autostradzie z funkcją podążania za pasem ruchu oraz asystent unikania kolizji czołowej, również podczas skręcania na skrzyżowaniu. Dodatkowo wersja GT-Line została wyposażona w adaptacyjne reflektory z diodami LED, asystenta unikania kolizji z samochodami znajdującymi się w martwym punkcie widzenia lusterek, asystenta parkowania z funkcją zdalnego parkowania oraz kamerę monitorującą obszar wokół auta.

Poprzedni artykułNowe oblicze luksusu: Aston Martin Vantage
Następny artykułVolkswagen na IAA Mobility: integracja i dialog
Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.