Aktualności

Do właśnie takich zdarzeń prowadzi jazda na czołgistę i nieodśnieżanie naczep

15.01.2024 12:26
Dziura w przedniej szybie
(Dziura w przedniej szybie : https://lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/48613,Tafla-lodu-spadla-z-naczepy-przebila-szybe-i-ranila-kierowce-Policjanci-wyjasnia.html)

Tragiczne zdarzenie na drodze K-27 w powiecie żarskim, gdzie spadająca tafla lodu z ciężarówki przebiła szybę i raniła kierowcę, stanowi kolejną przestrogę dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zimowe warunki wymagają szczególnej uwagi i odpowiedzialności od kierowców. Przestańcie jeździć na czołgistę, zacznijcie odśnieżać naczepy

W powiecie żarskim doszło do groźnego zdarzenia drogowego, gdzie zamarznięty lód spadł z naczepy ciężarówki, przebił szybę i ranił kierowcę. Przypadek ten podkreśla konieczność odpowiedniego przygotowania pojazdów do warunków zimowych i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Zdarzenie drogowe jako ostrzeżenie

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze K-27 w powiecie żarskim. Kierowca ciężarówki Scania został ranny w wyniku spadającej tafli lodu z naczepy innego pojazdu. Tafla lodu przebiła przednią szybę ciężarówki, raniąc kierowcę w twarz. Na szczęście, jego życiu nic nie zagraża, ale zdarzenie to jest przestrogą dla innych kierowców o realnym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą zaniedbanie odpowiedniego przygotowania pojazdów do jazdy zimowej.

Zimowe warunki na drogach wymagają od kierowców szczególnej uwagi, zwłaszcza w kontekście usuwania śniegu i lodu z dachu i naczep pojazdów. Zalegający lód może stanowić realne zagrożenie nie tylko dla kierowcy pojazdu, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Prawne konsekwencje zaniedbań

Według polskiego prawa o ruchu drogowym (artykuł 66 ust.1 pkt 1 i 5), każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być tak przygotowany, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innych. Nieprzestrzeganie tego przepisu może skutkować grzywną w wysokości nawet do 3 tysięcy złotych. Dodatkowo, jeżeli zaniedbanie przyczyni się do stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa, kierujący może zostać pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie artykułu 86 §1 kodeksu wykroczeń, co może skutkować mandatem karnym lub sprawą sądową.

W przypadku poważniejszych konsekwencji, takich jak obrażenia ciała lub śmierć, sprawca może odpowiadać za przestępstwo z artykułu 177 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a w przypadku śmierci pokrzywdzonego - nawet do 8 lat więzienia.

Wskazówki dla bezpiecznej jazdy zimą

Przygotowanie pojazdu do warunków zimowych to nie tylko wymiana płynów i opon na zimowe, ale również regularnemu usunięcie śniegu i lodu z dachu oraz naczep. Jak widać na załączonym obrazie, jest to szczególnie ważne dla kierowców ciężarówek, gdzie zalegający lód może stworzyć realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. 

Dodatkowo, bezpieczna jazda zimą wymaga także dostosowania prędkości do panujących warunków na drodze oraz zachowania większego odstępu od innych pojazdów, szczególnie tych z widocznym śniegiem lub lodem na dachu. To kluczowe dla uniknięcia podobnych wypadków, jak ten w powiecie żarskim.