Wybierając nowy lakier dla naszego samochodu, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim zastanów się nad właściwym kolorem. Istnieje szereg pigmentów do wyboru, w tym pigmenty metalowe, perłowe i tradycyjne. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając lakier!

Nowoczesny czy tradycyjny lakier

Szukając odpowiedniego lakieru, uwzględnij rodzaj żywicy. Tradycyjne rozwiązania wyróżniają się wysoką jakością, z drugiej jednak strony bazują na lakierze, którego nie powinno stosować się w niektórych obszarach. Żywice uretanowe i emaliowane są obecnie najbardziej powszechne i zapewniają trwałe wykończenie. Są odpowiednie dla większości samochodów.

 Pigmenty metaliczne i perłowe

 Producenci zazwyczaj podają kod farby, umożliwiając lakiernikom odtworzenie schematu kolorów i dokładne dopasowanie. Dobry lakiernik idealnie dopasuje farbę przy naprawie karoserii lub korekcie drobnych zadrapań. Warto też wcześniej samemu zrozumieć różnice w pigmentach. Dzięki temu możesz być pewny,  że lakiernik dokona właściwego wyboru i nasz samochód będzie wyglądał jak prosto z salonu.

 Pigmenty metaliczne zawierają drobno zmielone cząstki aluminium. Zapewniają blask w połączeniu z przezroczystym pigmentem. Pasują najlepiej przy ciemniejszych odcieniach, ponieważ jaśniejsze kolory mogą być trudne do nałożenia. Wykazują większą wytrzymałość w porównaniu z innymi wykończeniami. 

Pigmenty perłowe oferują większą głębię kolorów i są nakładane w dwóch lub trzech warstwach. Podobnie jak pigmenty metalowe, są łączone z przezroczystym pigmentem. Dzięki temu zapewniają połysk. Jaśniejsze odcienie wymagają zazwyczaj trzech warstw, ponieważ jednolita podstawowa barwa odzwierciedla wykończenie i musi być nakładana równomiernie. Następnie nakładana jest perłowa warstwa perłowa. Na końcu ochronna warstwa nawierzchniowa. Ciemniejsze i pośrednie odcienie są mniej wrażliwe na podkład i można stosować dwie warstwy.

 Tradycyjne pigmenty

 Nie zawierają środka sypiącego. Schemat kolorów jest elastyczny. Nie trzeba się też martwić o dopasowanie dodatków. Jednolite kolory cieszą się niesłabnącą popularnością. Trwałość wykończenia jest charakterystyczna dla zastosowanego środka wiążącego.

 Nietypowe kolory, np. cukierkowe, metaliczne lub zmieniające kolor, często są mniej trwałe. Te ostatnie zmieniają kolory w zależności od kąta patrzenia. Co ważne, są dość trwałe, ale ciężko nimi pomalować. 

Jak dbać o lakier samochodowy?

Regularne mycie samochodu to prawdopodobnie najlepszy sposób na zabezpieczenie lakieru przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Sięgnij po profesjonalny środek czyszczący do aut, a następnie nakładaj go gąbką prostymi, a nie okrężnymi ruchami. Na koniec spłucz dokładnie czystą wodą. 

Pamiętaj, by nie czekać, aż auto samo wyschnie, w przeciwnym razie możesz uszkodzić lakier. Osusz samochód szmatkami z mikrofibry. Ręczniki łazienkowe i papierowe mogą pozostawiać drobne zadrapania, które z czasem prowadzą do korozji.

Postaraj się regularnie woskować auto, aby zabezpieczyć je przed brudem, kurzem, wodą i innymi szkodliwymi substancjami. Wosk maskuje lekkie zarysowania, zapewniając jednocześnie idealny połysk.