fot. elements.envato.com

Bez względu na to, jak czysty i dobrze utrzymany jest Twój samochód, jeśli cuchnie papierosami, nie sprzedasz go po atrakcyjnej cenie. Zastanawiasz się,  jak usunąć zapach papierosów z auta? Odświeżacze powietrza i spraye chemiczne tylko maskują zapachy. Sprawdź, jak je zneutralizować!

Mycie wstępne samochodu 

Aby usunąć nieprzyjemny zapach, dokładnie wyczyść wnętrze. Zwróć uwagę na siedzenia, dywaniki, podsufitkę, deskę rozdzielczą, kierownicę i szybę. Powinieneś także wyczyścić otwory wentylacyjne i wymienić filtr powietrza w kabinie.

Dlaczego tak trudno pozbyć się dymu papierosowego?

Papierosy zawierają dużo toksycznych chemikaliów (w rzeczywistości ponad 7 000). Podczas palenia emitują cząsteczki, które unoszą się wokół kabiny i wchłaniają w pory każdej powierzchni.

Z powierzchni stałych możesz łatwiej usunąć te cząsteczki, ponieważ są mniej porowate. W mniejszym stopniu osiadają na szkle, plastiku, skórze lub metalu. Problem pojawia się wtedy, gdy masz do czynienia z tkaninami. 

Możesz pomyśleć, że wystarczy powieszenie odświeżacza powietrza lub spryskanie wnętrza specjalnym środkiem. Niestety sprawdzi się to tylko na krótką metę, dlatego musisz poszukać innego rozwiązania. 

Przygotuj mieszankę

Przydadzą Ci się następujące przedmioty:

  • ściereczka / ręcznik z mikrofibry
  • butelka z rozpylaczem z wodą i białym octem (stosunek 1: 1)
  • środek do czyszczenia szyb
  • odkurzacz i szampon samochodowy
  • butelka z rozpylaczem,
  • soda oczyszczona.

Najpierw oczyść pojazd z wszelkich przedmiotów. Po opróżnieniu zaparkuj samochód w dobrze wentylowanym miejscu, opuść szyby i pozostaw na 10-15 minut. 

Możesz również włączyć grzałkę przez 15 minut przed wywietrzeniem. W ten sposób podgrzejesz włókna tkaniny i rozluźnisz pory. Jeżeli jest ciepło, zaparkuj auto w nasłonecznionym miejscu, otwórz drzwi i opuść szyby. Poczekaj 15 minut.

Wytrzyj wszystkie twarde powierzchnie

Używając ściereczki z mikrofibry i butelki z rozpylaczem wypełnionej wodą i octem, zacznij od przodu samochodu i wytrzyj wszystkie twarde powierzchnie. Ocet biały neutralizuje brzydkie zapachy.

Możesz być zaskoczony, widząc, jak szybko ściereczka z mikrofibry staje się brudna. Kiedy tak się stanie, pamiętaj, aby dokładnie ją wypłukać lub wymienić na inną.

Upewnij się, że wyczyściłeś każdą powierzchnię, w tym deskę rozdzielczą, kierownicę, panele drzwi, schowek, słupki i górne wykończenie. Zastosuj też płyn do mycia szyb. Jeśli masz skórzane siedzenia, nie zapomnij ich wytrzeć.

Odkurz i umyj fotele, dywan oraz podsufitkę

Jak wspomniano powyżej, wszystkie tkaniny są porowate. W związku z tym pochłaniają dym papierosowy. Pamiętaj, aby najpierw dokładnie je odkurzyć. Upewnij się, że dotarłeś do każdego zakamarka.

Następnie, używając specjalnego szamponu samochodowego, postępuj zgodnie z instrukcjami na butelce i nałóż na dywany, siedzenia, maty podłogowe i podsufitkę. Napełnij wiadro wodą, dodaj szampon i wyszoruj siedzenia dużą, twardą gąbką.

Pieniący się szampon pomaga rozkładać włókna. Pory otwierają się i kiedy je szorujesz, uwalniają wszystko, co jest w środku, w tym przypadku – zapach.

Oczyść otwory wentylacyjne i wymień filtr powietrza w kabinie

Nadszedł czas, aby oczyścić obszar, o którym być może nie pomyślałeś, czyli system wentylacyjny. Najpierw opuść szyby, uruchom samochód i włącz klimatyzację na maksymalne ustawienie. Następnie spryskaj neutralizator zapachów w otwory wentylacyjne, co pozwoli na jego cyrkulację w całym systemie. Zakończ, powtarzając ten sam proces, ale z wyłączonym klimatyzatorem i maksymalnym ogrzewaniem.

Następnie wymień filtr kabinowy na nowy. Kiedy powietrze krąży, we wspomnianej części, gromadzą się cząsteczki dymu. 

 Usuń resztki zapachu za pomocą sody oczyszczonej

Ostatni krok jest dość prosty. Posyp sodą oczyszczoną dywan, siedzenia i maty podłogowe (upewnij się, że wnętrze jest suche). Soda oczyszczona ma właściwości neutralizujące zapachy, które podobnie jak ocet zaatakują je na poziomie molekularnym. Pozostaw na noc, a następnie odkurz.

 

Poprzedni artykułJak wyczyścić reflektory w samochodzie?
Następny artykułHonda Civic – czy warto ją kupić?
Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.