fot. elements.envato.com

Wczoraj wieczorem wróciłeś do domu i wszystko było w porządku, a teraz masz problem z rozładowanym akumulatorem? Aby szybko uruchomić auto, potrzebujesz zestawu kabli rozruchowych i drugiego samochodu ze sprawnym akumulatorem. Pamiętaj, by nigdy nie uruchamiać pojazdu, jeśli zobaczysz podejrzany wyciek. Sprawdź dokładnie akumulator. Jeśli jest pęknięty, zrezygnuj z awaryjnego odpalania. 

Jak naładować akumulator?

Najpierw odłącz akumulator od samochodu. Następnie podepnij do niego klemy prostownika. Czerwony zacisk “+” musisz podpiąć do czerwonego bieguna, a czarny zacisk “-” do czarnego bieguna. Poruszaj lekko zaciskami. W ten sposób sprawdzisz, czy nic się nie poluzowało. Teraz możesz wpiąć ładowarkę do źródła zasilania. Przeczytaj ulotkę dołączoną do ładowarki, ponieważ każdy model działa trochę inaczej. Dla większego bezpieczeństwa trzymaj ładowarkę tak daleko od akumulatora, jak to tylko możliwe.

Niektóre modele wyłączają się automatycznie po pełnym naładowaniu akumulatora. Inne ładowarki musisz wyłączyć sam, ale zazwyczaj mają wskaźniki, które informują o całym procesie. Wiele urządzeń dostarcza od dwóch do sześciu amperów, niektóre pozwalają na wybór poziomu natężenia prądu. Ładowanie akumulatora zajmie wtedy co najmniej kilka godzin. Na koniec wyłącz ładowarkę ze źródła zasilania i odłącz ją od akumulatora. Teraz odłącz kable, zacznij od ujemnego (czarnego) zacisku.

Awaryjne odpalanie samochodu

Zaparkuj samochody tak, by były skierowane do siebie, najlepiej w odległości 5 m. Zwróć uwagę na to, by się nie stykały. W przypadku manualnej skrzyni biegów ustaw auto na luz. Zaciągnij hamulce postojowe w obu pojazdach, by żaden nie ruszył niespodziewanie. Wyłącz oba samochody, wyjmując kluczyki ze stacyjki. Ułóż kable rozruchowe na ziemi. Upewnij się, że zaciski nie stykają się ze sobą.

Otwórz maskę obu aut i znajdź akumulatory oraz zaciski zazwyczaj oznaczone “+” i “-”. Jeśli styki akumulatora są zabrudzone, wytrzyj je szmatką lub drucianą szczotką. 

Podłącz czerwony, dodatni zacisk kabla do dodatniego zacisku rozładowanego akumulatora. Teraz podłącz drugi czerwony zacisk do dodatniego bieguna działającego urządzenia. Następnie podepnij czarny, ujemny zacisk kabla do ujemnego bieguna akumulatora roboczego. Podejdź do samochodu z rozładowanym akumulatorem. Nie podłączaj go do kabli rozruchowych. Zamiast tego przymocuj zacisk do niemalowanej, metalowej części auta, takiej jak błyszcząca, czysta nakrętka na bloku silnika. To bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa.

Uruchom działający pojazd i pozwól mu pracować przez kilka sekund. Czasami trzeba go zostawić na minutę lub dwie. Teraz postaraj się uruchomić niedziałający samochód. Jeżeli go nie odpaliłeś, odczekaj jeszcze minutę lub dwie przed ponowną próbą. Jeśli nadal się uruchamia, spróbuj zwiększyć obroty silnika drugiego auta podczas ładowania. Kiedy już odpaliłeś swój samochód, odłącz najpierw czarne kable rozruchowe, a później czerwone. Wybierz się na krótką przejażdżkę. W ten sposób umożliwisz alternatorowi ładowanie akumulatora. Nie musisz się martwić, że będziesz miał problem z ponownym odpaleniem auta.

Poprzedni artykułJeep Wrangler Sahara
Następny artykułSkrzynia manualna czy automatyczna
Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.