Jazda w deszczu może być sporym wyzwaniem zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego kierowcy. Śliska droga i kiepska widoczność zwiększają ryzyko wypadków. Sprawdź, jak jeździć bezpiecznie w trudnych warunkach atmosferycznych!

Nie jedź na zniszczonych oponach

Posiadanie dobrych opon jest niezwykle ważne, zwłaszcza w deszczowe dni. Nawet modele z górnej półki nie zapewnią wystarczającej przyczepności po całkowitym zużyciu. Powód? Mówiąc najprościej, głębokość bieżnika nie jest w stanie pozbyć się dużej ilość wody. Rowki w oponie zostały zaprojektowane po to, by odprowadzać wodę z powierzchni. To znacznie poprawia przyczepność. Im cieńszy bieżnik, tym bardziej niebezpieczna staje się jazda po mokrej nawierzchni.

Badania przeprowadzone w MIRA z oponami Goodyear wykazały, że opony z bieżnikiem o głębokości 1,6 mm wydłużają drogę hamowania o 25% w porównaniu do opon z bieżnikiem 3 mm. Warto więc regularnie je sprawdzać pod kątem zużycia. Pamiętaj też, by sięgać po opony sprawdzonych i zaufanych producentów.

Natychmiast zwolnij, gdy zacznie padać

Przestrzeganie ograniczeń prędkości ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza w deszczową pogodę. Pamiętaj, by jechać wolniej. Na przykład, jeśli w słoneczne dni jedziesz 80 km/h, teraz poruszaj się z prędkością 55-60 km/h. Dzięki temu opony zapewnią Ci krótszą drogę hamowania i lepszą kontrolę nad autem.

Jedź delikatnie

Zbyt mocne hamowanie może wprowadzić samochód w poślizg. W nowoczesnych samochodach ten problem jest w dużym stopniu złagodzony przez system ABS. Postaraj się jednak hamować ostrożnie, przynajmniej jeśli to możliwe. Oczywiście w sytuacji awaryjnej nie wahaj się mocniej nacisnąć na hamulec.

Dodatkowo przyłożenie zbyt dużej mocy do napędzanych kół zwiększa ryzyko poślizgu, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętu. Delikatnie naciśnij pedał gazu. Jeśli leje deszcz, nie warto przesadzać. Nie porywaj się też na niebezpieczne manewry. Wreszcie, nie kręć gwałtownie kierownicy, nie chcesz przecież wpaść w poślizg.

Jak kontrolować ewentualny poślizg?

Ze względu na ograniczoną trakcję i przyczepność, pojazd może wpaść poślizg nawet przy mniejszych prędkościach. Zastanawiasz się, co wtedy zrobić? Kiedy przednia część samochodu z napędem na przednie koła zacznie się ślizgać poza zakrętem (podsterowność), delikatnie zwolnij gaz. Robiąc to, utrzymuj kąt skrętu kierownicy, aż pojazd wróci na właściwy tor.

Jeżeli tył pojazdu zacznie się ślizgać (nadsterowność), sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Nadsterowność może wystąpić podczas włączania mocy na tylne koła lub hamowania podczas skręcania. Postaraj się lekko wcisnąć pedał gazu. Wiem, że jest to sprzeczne z intuicją, ale tak właśnie działa przenoszenie ciężaru w samochodach.

Zachowaj dystans

Droga hamowania znacznie się wydłuża na mokrej nawierzchni. Pamiętaj więc, by zachować większą odległość od pojazdu znajdującego się przed Tobą. Utrzymując dystans, zyskujesz więcej czasu na reakcję i odpowiednie hamowanie. Dodatkowo unikaj dużych kałuż. Wjeżdżając w jedną z nich, ryzykujesz, że opona straci kontakt z drogą.