deska rozdzielcza
Unsplash.com

Kiedy śmieci zaczynają się gromadzić, a kierownica staje się lepka, nadszedł czas, aby dokładnie wyczyścić wnętrze samochodu. Może się jednak, że pomimo wyczyszczenia i odkurzenia, auto nadal nie wygląda tak, jak powinno. Zabierz się teraz za deskę rozdzielczą, nie uszkadzając jej i nie pozostawiając smug. Sprawdź, jak i czym ją wyczyścić, aby wyglądała jak nowa!

Odkurz deskę rozdzielczą

Najpierw odkurz dokładnie deskę rozdzielczą, aby pozbyć się brudu i kurzu. Upewnij się, że usunąłeś wszystko, co może się rozprzestrzenić lub porysować kokpit podczas czyszczenia. Kiedy pozbędziesz się już większych śmieci, chwyć za odkurzacz z nasadką z miękkim włosiem. Odkurz dokładnie cały pulpit nawigacyjny.

Teraz możesz już wytrzeć i zdezynfekować deskę rozdzielczą. Środki czyszczące dopasuj do materiału, z którego został wykonany kokpit. Zawsze wykonuj test punktowy, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.

Jak wyczyścić deskę rozdzielczą oliwą z oliwek?

Nanieś kilka kropli oliwy z oliwek na czystą, miękką szmatkę i przetrzyj deskę rozdzielczą. Najpierw jednak przetestuj ją na małym obszarze, nierzucającym się w oczy. W ten sposób sprawdzisz, czy nie pojawiły się odbarwienia. Zastanów się, czy jesteś zadowolony z efektów. Jeśli tak, możesz przetrzeć ściereczką cały kokpit. Naturalne oleje przywracają połysk, jednocześnie zabezpieczając deskę rozdzielczą przed promieniami UV.

Jak wyczyścić skórzaną deskę rozdzielczą?

Niektóre kokpity, szczególnie w samochodach ze średniej i górnej półki, pokryte są skórą. Trzymaj się z dala od uniwersalnych środków czyszczących, które zawierają alkohol. Wspomniane preparaty wysuszą i zmatowią skórę, a nawet mogą doprowadzić do tego, że zacznie pękać. Wybierz mydło kastylijskie w płynie, wyprodukowane na bazie oliwy z oliwek, a następnie nałóż kilka kropel na wilgotną szmatkę. W ten sposób możesz wyczyścić nie tylko deskę rozdzielczą, lecz także skórzaną tapicerkę. Aby nabłyszczyć kokpit, dodaj kilka kropli z orzechów włoskich lub oliwy z oliwek i poleruj go okrężnymi ruchami.

Jak wyczyścić winylową deskę rozdzielczą?

Zastanawiasz się, czym wyczyścić winylowy pulpit nawigacyjny? Sięgnij po delikatny, uniwersalny środek. Upewnij się jednak, że nie zawiera amoniaku, który wyciąga plastyfikatory z winylu, zwiększając ryzyko blaknięcia i pęknięć. Możesz też przygotować naturalny, ekologiczny środek czyszczący. Wymieszaj ½ łyżeczki sody oczyszczonej, 3 łyżki octu, 2 szklanki wody i ½ łyżeczki mydła na bazie oleju roślinnego, na przykład kastylijskie. Spryskaj deskę rozdzielczą przygotowanym przez siebie środkiem, a następnie przetrzyj ją dokładnie miękką szmatką.

Jak szybko odświeżyć kokpit?

Soda oczyszczona jest jednym z najlepszych środków neutralizujących nieprzyjemne zapachy. Możesz nią wyczyścić nie tylko przednie i tylne fotele, lecz także deskę rozdzielczą. Wymieszaj 1 szklankę sodę oczyszczoną z 10 kroplami ulubionego olejku eterycznego, a następnie posyp miksturą kokpit.  Pozostaw proszek przynajmniej na godzinę, zanim zabierzesz się za odkurzanie. Jeśli chcesz przygotować roztwór o bardziej płynnej konsystencji, dodaj 1 szklankę z cytryny do mieszanki, a następnie wytrzyj miękką szmatką.

Poprzedni artykułKia Sportage – oceny i opinie
Następny artykułKlimatyzacja samochodowa: typowe problemy
Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.