fot. elements.envato.com

Tuning aut wielu osobom kojarzy się z nadmierną wręcz modyfikacją wyglądu pojazdów, które zdecydowanie wyróżniają się na tle innych samochodów. Jest to jednak mylne skojarzenie, ponieważ tuning to przecież nie tylko to, co na zewnątrz. Odpowiednio zaplanowane i wdrożone działania tego typu pozwalają odnowić samochód, poprawiając zarówno jego wygląd, jak i mechanikę. Czy zatem tuning auta jest zabiegiem, nad którym warto się zastanowić? Przemawia za tym sporo argumentów.

Nie tak drogo, jak może się wydawać

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat tuningowania samochodów jest koszt takiego przedsięwzięcia. Opinie na temat tego, jak duża jest to inwestycja, są jednak przytaczane głównie przez osoby, które nigdy nie miały z tym do czynienia. A jak się okazuje tuning starego samochodu, nawet tego sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, może być znacznie tańszy niż zakup nowego auta.

Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od tego, na jakie części i w jakim przedziale cenowym się zdecydujemy. Niemniej jednak doprowadzenie starszego samochodu do niemal doskonałej kondycji to często koszt rzędu 15-20 tysięcy złotych. A jeśli zależy nam na najbardziej podstawowym tuningu, może być to nawet 10 tysięcy złotych. Za takie pieniądze raczej nie uda nam się kupić nowego auta, więc tuning wydaje się naprawdę dobrą inwestycją.

Lepsze osiągi, mniejsze koszty eksploatacji

Profesjonalny tuning pozwala znacząco poprawić działanie samochodu, dzięki czemu ma on dużo lepsze osiągi. Nie jest to jednak jedyna zaleta przeprowadzenia takich prac. Mniej lub bardziej rozbudowany remont naszego auta wpływa również na wysokość kosztów jego eksploatacji. A to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku starszych samochodów.

Dobrym przykładem takiego efektu może być na przykład wymiana silnika. W zależności od modelu będzie nas to kosztowało mniej więcej kilkaset złotych. Może wydawać się to dużo, ale już po pierwszym miesiącu jazdy, podczas wizyty na stacji benzynowej zauważymy mniejszą kwotę na paragonie. Taka inwestycja może się zatem stosunkowo szybko zwrócić.

Bezpieczeństwo i walory estetyczne

Wymiana starych podzespołów na nowe wpływa na osiągi samochodu, ale też na bezpieczeństwo korzystania z niego. Sprawne działanie wszystkich elementów pojazdu z wieloletnim stażem to przecież podstawa. Dzięki dobrze przeprowadzonemu tuningowi nasz samochód może również odzyskać swój dawny blask. Poprawić można nie tylko wygląd karoserii, zderzaki, czy kołpaki i reflektory, ale też na przykład tapicerkę wewnątrz auta. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych preferencji oraz budżetu, jaki zdecydujemy się przeznaczyć na ten cel. Efekt zwykle jest jednak imponujący.

Poprzedni artykułZimny silnik – najczęstsze przyczyny
Następny artykułGdzie naprawić auto tanio i skutecznie?
Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.