fot.audi-mediacenter.pl

Cyfrowe światła tylne OLED drugiej generacji mają swoją premierę w Audi Q6 e-tron. Jak mówią przedstawiciele marki, zmieniają one na lepsze komunikację między pojazdami, a także zwiększają bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Dowiedz się więcej o nowym dynamicznym oświetleniu OLED.

Cyfrowa sygnatura świetlna w Audi Q6 e-tron

Najnowsza generacja techniki oświetleniowej OLED nie tylko dobrze wygląda, lecz także poprawia bezpieczeństwo na drodze. Co ciekawe, reflektory w pewien sposób ożywają. Jak mówi César Muntada, szef działu designu świateł Audi: „Dzięki doskonałej symbiozie między designem oświetlenia a nową technologią, światła nowego Audi Q6 e-tron wyglądają na bardziej żywotne, dynamiczne i inteligentne. Nadaliśmy sygnaturom świetlnym ich własną osobowość, a cyfrowemu światu – jego własną estetykę”. Dodał, że na nowo zaprojektowano kształt świateł oraz ich ruch, dzięki czemu Audi Q6 e-tron zapoczątkuje nowoczesną stylistykę charakterystyczną dla tej marki.

Warto dodać, że kierowca może wybrać odpowiadającą mu sygnaturę za pomocą aplikacji myAudi lub w samochodzie w systemie MMI. W opcjonalnych pakietach dostępnych jest 6 sygnatur oświetlenia coming home/ leaving home, a także odpowiadająca im sygnatura świetlna. Co więcej, można dokupić np. pakiet Matrix czy asystenta świateł drogowych.

Poprzednie wersje oświetlenia OLED

Organiczne diody LED, inaczej OLED, wprowadzono po raz pierwszy w 2016 roku w modelu Audi TT RS. Są to źródła światła oparte na półprzewodnikach generujące jednorodne światło z wysokim kontrastem. Ich jasność można regulować, a kształt – konfigurować według własnego uznania. Wtedy pojawiły się również nowe dynamiczne światła tylne OLED. Z kolei w 2020 roku w modelu Audi Q5 można było wybrać zindywidualizowaną sygnaturę świateł. W ten sposób marka stała się pierwszym producentem aut, który cyfrowo zmienił sygnaturę tylnych świateł. Jaka zatem przyszłość czeka to unikalne rozwiązanie? Przedstawiciele marki twierdzą, że cyfrowe diody OLED są wydajniejsze i lżejsze niż tradycyjne systemy oświetleniowe. Stephan Berlitz, szef działu rozwoju oświetlenia, mówi: „Ze względu na ich duży kontrast, stopniowo będą się przekształcać w wyświetlacze zewnętrzne, co uczyni je ważnym czynnikiem umożliwiającym komunikację z otoczeniem samochodu”. Dodał, że przyczynią się one do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Inteligentne reflektory a bezpieczeństwo

Nowe oświetlenie w Audi A6 e-tron wpływa także na bezpieczeństwo podczas jazdy. Sygnalizację zbliżeniową wzbogacono o światło komunikacyjne. Z kolei OLED może teraz ostrzegać innych kierowców o wypadkach i awariach na drodze, co jest możliwe dzięki wyświetlaniu specjalnej statycznej sygnatury świetlnej. Co więcej, tylne światła OLED włączają światło komunikacyjne z symbolami ostrzegawczymi w przypadku nagłego zdarzenia, przy aktywacji systemu ostrzegającego o kolizji z tyłu, włączenia świateł hamowania awaryjnego czy nawiązania połączeń alarmowych lub pomocy drogowej. Oprócz tego sygnatura świetlna ostrzega innych kierowców i rowerzystów o tym, że pasażerowie wysiadają z auta.

Poprzedni artykułJak bezpiecznie wykręcić zapieczoną świecę zapłonową?
Następny artykułLimitowana edycja Nissana Qashqai e-POWER Black Edition
Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.