Alfa Romeo
fot. materiały prasowe, media.stellantis.com

Alfa Romeo to nie tylko samochody, lecz także historia sportowych osiągów i niezwykłego designu. Począwszy od dnia założenia w 1910 roku, przez wiele dekad marka ta była synonimem włoskiego stylu i innowacyjności w świecie motoryzacji.

Wczesne lata i ewolucja marki

Firma założona przez Alexandre’a Darracqa, początkowo jako Società Italiana Automobili Darracq, szybko przeszła transformację. Stała się A.L.F.A. i ostatecznie Alfa Romeo pod przewodnictwem Nicoli Romeo. Pierwsze samochody znacząco różniły się od tych, które znamy dzisiaj. Jednak w każdym z nich widać było zamiłowanie do rewolucyjności i doskonałości. Logo marki, z Biscione i czerwonym krzyżem, jest bezpośrednim odniesieniem do jej korzeni w Mediolanie, gdzie historia i kultura miasta mieszają się z innowacyjnością Alfy Romeo.

Alfa Romeo w sercu Polski

Marka ta od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. W 2021 roku Polska stała się jednym z kluczowych rynków dla Alfy Romeo w Europie, co świadczy o zrozumieniu i docenieniu jej dziedzictwa przez polskich miłośników motoryzacji. Od pierwszego salonu otwartego przy okazji premiery Alfy Romeo 147 do 28 autoryzowanych dealerów dzisiaj – obecność marki na polskim rynku jest imponująca i wciąż rośnie.

Modele, które zdefiniowały epokę

Choć wiele modeli Alfa Romeo przeszło do historii, obecnie 3 z nich przyciągają największą uwagę: Giulia, Stelvio i Tonale. Giulia, dumnie reprezentująca segment D, zaskoczyła polski rynek wzrostem sprzedaży o 37,6% w 2021 roku. SUV-y, takie jak Stelvio i Tonale, stają się coraz bardziej popularne wśród młodszych kierowców. Natomiast klasyki, takie jak 147, 156, czy GT – choć nie są już w produkcji – pozostają ulubieńcami wielu i są często spotykane na drogach.

Podsumowanie

Alfa Romeo to nie tylko marka – to legenda. Z bogatą historią, niesamowitym dziedzictwem i nieustającą pasją do tworzenia doskonałych samochodów, Alfa Romeo będzie zawsze w centrum uwagi miłośników motoryzacji.

Poprzedni artykułAbarth 500C – kabriolet dla entuzjastów jazdy
Następny artykułAlfa Romeo Giulia: włoska ikona motoryzacji
Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.