Tragiczne wydarzenie w Kaliszu

W Kaliszu doszło do tragicznego zdarzenia – pies zmarł po zostawieniu go na pół dnia w zamkniętym samochodzie podczas upału. Służby ratunkowe, w tym strażacy, policja, lekarz weterynarii oraz pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt, interweniowały, ale było już za późno, by uratować zwierzę. Wszczęto śledztwo w sprawie znęcania się nad zwierzętami. Do zdarzenia doszło na osiedlu mieszkaniowym przy ul. Podmiejskiej, gdzie w zamkniętym samochodzie marki Renault znaleziono psa, który potrzebował natychmiastowej pomocy. W momencie przybycia służb ratunkowych temperatura na zewnątrz wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza, co w zamkniętym pojeździe mogło doprowadzić do ekstremalnego wzrostu temperatury.

Interwencja służb ratunkowych

Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce przybyli strażacy, którzy wybili szybę w samochodzie, aby wyciągnąć psa. Zwierzę natychmiast trafiło pod opiekę lekarza weterynarii, ale niestety, pomimo wysiłków, późnym wieczorem pies zmarł. Jak poinformowała policjantka, właścicielem psa okazał się 26-letni mężczyzna, który miał blisko promil alkoholu w organizmie i nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zostawił zwierzę w samochodzie. Ciało psa rasy doberman miało temperaturę 60 stopni Celsjusza, co wskazuje na skrajne przegrzanie organizmu. Pracownicy schroniska parzyli się o ciało psa podczas jego ratowania.

Niebezpieczeństwo pozostawienia zwierząt w samochodzie

Pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, nawet w cieniu, przy temperaturze około 25 stopni Celsjusza, może szybko przekształcić pojazd w piekarnik. Temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu w krótkim czasie może wzrosnąć nawet do 100 stopni Celsjusza. To stanowi ogromne zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale także dla dzieci i starszych osób. Policja apeluje, aby nie zwlekać z interwencją, gdy zauważymy, że w zamkniętym samochodzie znajduje się zwierzę lub dziecko. Jak najszybciej należy powiadomić policję oraz pogotowie ratunkowe. W sytuacji, gdy zwierzę lub dziecko słabnie, należy wybić szybę w samochodzie, aby je uratować.

Konsekwencje prawne i działania prewencyjne

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt, za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat więzienia. Właściciel psa z Kalisza może więc stanąć przed sądem i ponieść poważne konsekwencje swojego zachowania. Policja oraz organizacje zajmujące się ochroną zwierząt przypominają o konieczności dbania o dobrostan zwierząt, zwłaszcza w okresie letnich upałów.Ważne jest, aby kierowcy pamiętali, że samochód pozostawiony na słońcu staje się bardzo niebezpiecznym miejscem. Zostawianie w nim zwierząt, dzieci czy osób starszych może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Warto zawsze upewnić się, że nasze zwierzęta są bezpieczne i niepozostawione same w pojeździe, szczególnie w upalne dni.