Eksploatacja pojazdu

GPS przeciw złodziejom aut

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 13.11.2022 17:36
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : )

Teoretycznie liczba kradzieży aut z roku na rok maleje. Nie oznacza to jednak, że nie musimy się już obawiać takiego przykrego incydentu. Na radarze złodziei wciąż znajdują się najpopularniejsze modele samochodów, takich jak Volkswagen Passat, Golf, czy Audi A4. Walka z tym procederem nie jest łatwa, gdyż złodzieje wciąż wymyślają nowe sposoby na obejście standardowych zabezpieczeń. Mimo to każdy właściciel pojazdu powinien rozważyć wykorzystanie dodatkowego zabezpieczenia, jakim może być na przykład GPS.

GPS w aucie

Lokalizator GPS jest bardzo małym urządzeniem, które umieszcza się w niewidocznym miejscu w samochodzie. Pozwala ono z dużą dokładnością śledzić lokalizację auta, co jest możliwe dzięki temu, że komunikuje się ono drogą radiową z satelitą. Wystarczy więc dostęp do internetu, aby w dowolnym momencie sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się samochód.

Nowoczesne urządzenia tego typu są wyposażone w najróżniejsze funkcje, które pozwalają jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo pojazdu. Na przykład wykorzystując również immobiliser, można zdalnie unieruchomić samochód, wysyłając SMS z odpowiednią komendą. Niektóre lokalizatory mają też wbudowane mikrofony i czujniki ruchu, dzięki którym można szybko dowiedzieć się, że ktoś przebywa w naszym samochodzie.

Lokalizator GPS - jak wybrać ten najlepszy?

Dobrej jakości lokalizator GPS nie musi być drogi. Funkcjonalne i warte polecenia urządzenia tego rodzaju można nabyć już za kilkaset złotych. Kupując taki sprzęt, warto od razu dowiedzieć się, czy jego oprogramowanie również jest w cenie. Często zdarza się, że za taką usługę pobierana jest comiesięczna opłata. Zwykle nie jest ona wysoka, ale dobrze jest mieć świadomość takiego zobowiązania, zanim dokonamy zakupu.

Koszt samego urządzenia nie powinien być jednak jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę podczas jego wyboru. Pamiętajmy też o tym, że musi być to sprzęt funkcjonalny, który faktycznie będzie działał tak, jak należy. Oczywiście warto też stawiać na jak najmniejsze lokalizatory, które można bez problemu ukryć we wnętrzu pojazdu. Urządzenie powinno mieć też wytrzymałą baterię, którą można szybko naładować oraz odporną na wstrząsy obudowę.

GPS do samochodu - czy zawsze działa?

Trzeba pamiętać, że żadne zabezpieczenie auta przed kradzieżą nie jest w stu procentach skuteczne. Podobnie jest z lokalizatorami GPS. Choć są one naprawdę funkcjonalne i w większości przypadków świetnie spełniają swoje zadanie, to złodzieje mają sposoby na ich unieszkodliwienie. Jednym z nich jest zastosowanie specjalnego zagłuszacza sygnału GPS. Warto więc zawsze stosować kilka różnych zabezpieczeń pojazdu. Dzięki temu mamy większe szanse na to, że któreś z nich faktycznie powstrzyma złodzieja.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.