Ford SuperVan 4.2, elektryczny wyczynowy pojazd Forda, ustanowił rekordy okrążenia dla pojazdów typu „closed-wheel”, elektrycznych i użytkowych. Prowadzony przez Romaina Dumasa SuperVan przekroczył prędkość 300 km/h, czym pokazał niezwykły potencjał elektrycznych technologii w sporcie motorowym.

Nie tylko wyścig

Podczas australijskiego wyścigu Thrifty Bathurst 500 Ford Performance dokonał czegoś niesamowitego. Ich SuperVan 4.2, w pełni elektryczny pojazd wyczynowy, ustanowił nowe standardy na 6,2-kilometrowym torze Mount Panorama. Znakomite wyniki – najlepszy czas okrążenia dla pojazdów typu „closed-wheel”, elektrycznych i użytkowych – to dowód na to, że granice motoryzacji są stale przesuwane. Za kierownicą SuperVana 4.2 siedział Romain Dumas, kierowca, który nie tylko przekroczył magiczną barierę prędkości 300 km/h, ale też ustanowił nowy rekord okrążenia toru Mount Panorama – pokonał go w czasie 1 min 56,3247 sekundy. To wynik, który przeszedł do historii nie tylko toru, ale i całego sportu motorowego.

SuperVan 4.2 – technologia przyszłości

SuperVan 4.2 Forda nie jest typowym pojazdem wyścigowym. Jest znacznie wyższy od tradycyjnych samochodów GT3, waży blisko 1800 kg i jest w pełni elektryczny. To, co czyni go wyjątkowym, to nie tylko rekordy, które ustanowił, ale i fakt, że zwiastuje on nową erę w sportach motorowych – erę elektryfikacji. Prace nad SuperVanem 4.2 były prowadzone przez zespół Ford Performance z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Sriram Pakkam, kierownik działu Formuły 1 i elektrycznych pojazdów demo w Ford Performance, podkreśla, jak ważne było globalne wsparcie, aby zapewnić modelowi najlepsze warunki do bicia rekordów.

Wizja przyszłości Forda

Doświadczenia zdobyte podczas pracy nad SuperVanem 4.2 na torze Mount Panorama nie będą mieć tylko wartości historycznej. Jak zapewnia Andrew Birkic, prezes i dyrektor generalny Ford Australia, wnioski te będą miały bezpośredni wpływ na przyszłe generacje elektrycznych samochodów seryjnych Forda. To, co fani sportów motorowych mogli obserwować na torze, będzie miało swoje odzwierciedlenie na drogach całego świata. SuperVan 4.2, po zakończeniu swojej misji na Mount Panorama, trafi na teren toru badawczo-rozwojowego Forda w stanie Wiktoria. Następnie pojawi się podczas Adelaide Motorsport Festival i Grand Prix Australii Formuły 1. 

Ford SuperVan 4.2 to więcej niż tylko rekordy i prędkość. To symbol przyszłości motoryzacji, gdzie innowacje technologiczne łączą się z ekologią, a także oferują fanom sportów motorowych i miłośnikom samochodów nową, ekscytującą perspektywę. Ford Performance i SuperVan 4.2 udowodnili, że nawet w świecie sportów motorowych, gdzie prędkość i moc odgrywają kluczową rolę, jest również miejsce dla innowacji ekologicznych. Rekordy ustanowione na torze Mount Panorama są nie tylko triumfem technologii, ale i zapowiedzią nowego rozdziału w historii motoryzacji, w której elektryczne pojazdy mogą stanąć w szeregu z najlepszymi.