Chińska hybryda podbija rynek

Chińskie koncerny motoryzacyjne robią coraz większe wrażenie na globalnym rynku, a najnowszym przykładem jest BYD i jego model Qin L DM-i. Ta innowacyjna hybryda może przejechać aż 2000 km na jednym baku paliwa, co stawia ją w czołówce najbardziej oszczędnych samochodów na świecie. Model BYD Qin L DM-i jest już dostępny na chińskim rynku, a jego cena zaczyna się od 99 800 juanów, co w przeliczeniu daje około 55 tysięcy złotych. Nawet jeśli cena w Europie będzie dwukrotnie wyższa, samochód ma duże szanse na sukces dzięki swojej oszczędności i innowacyjnej technologii.

Technologia dual mode (DM)

BYD Qin L DM-i jest wyposażony w układ napędowy Dual Mode (DM), który składa się z benzynowego silnika o pojemności 1,5 litra generującego 99 KM oraz jednego z dwóch oferowanych silników elektrycznych. Słabszy silnik elektryczny ma 161 KM, a mocniejszy – 215 KM. Do wyboru są dwa akumulatory trakcyjne: mniejszy o pojemności 10,08 kWh i większy o pojemności 15,78 kWh. Wersja z większym akumulatorem pozwala pokonać do 120 km na samym prądzie. System inteligentnego spalania, zmienne smarowanie i dzielone sekcje chłodzenia sprawiają, że wydajność termiczna silnika wynosi 46,06%, co jest wynikiem przewyższającym nawet silniki stosowane w Formule 1.

Osiągi i ekonomia

Jednym z największych atutów modelu BYD Qin L DM-i jest jego wyjątkowa ekonomia paliwowa. Samochód zużywa zaledwie 2,9 litra benzyny na 100 km, co przekłada się na zasięg około 2100 km na jednym baku. Dzięki temu samochód wyróżnia się na tle konkurencji, która przy podobnych pojemnościach zbiorników paliwa rzadko osiąga zasięg powyżej 1200 km. Ładowanie akumulatorów DC umożliwia uzupełnienie energii od 30 do 80% w ciągu 21 minut, co jest imponującym wynikiem dla hybryd plug-in. Warto również zaznaczyć, że akumulatory z serii Blade, używane w tym modelu, charakteryzują się zwiększoną gęstością energii, co przyczynia się do większej efektywności energetycznej.

Czy BYD trafi do Polski?

BYD, największy gracz na chińskim rynku motoryzacyjnym, już wprowadził swoją ofertę do Polski. Model Qin L DM-i ma duże szanse na sukces na europejskim rynku, w tym również w Polsce, dzięki swojej innowacyjnej technologii i konkurencyjnej cenie. Zachodni producenci samochodów mają powody do obaw, gdyż chińskie samochody z każdym rokiem stają się coraz lepsze i mogą wkrótce zdominować drogi Starego Kontynentu.