TL;DR 

  1. Kategoria B zazwyczaj wystarcza do prowadzenia standardowych kamperów.
  2. Waga kampera ma kluczowe znaczenie – powyżej 3,5 tony DMC wymagana jest kategoria C.
  3. Przepisy mogą różnić się w zależności od kraju, w którym planujesz podróżować.
  4. Bezpieczeństwo i odpowiedzialność to podstawowe aspekty przy prowadzeniu kampera.

Głównym czynnikiem warunkującym, czy kamper może być prowadzony na kategorii B jest wartość dopuszczalnej masy całkowitej (DMC). Posiadacze kategorii B nie mogą przekraczać 3,5 tony DMC.  Ważna tutaj jest znajomość definicji DMC. Masa całkowita, to nie jest masa własna pojazdu. Do masy DMC wlicza się też waga pasażerów i wszystkich bagaży. 

Większość popularnych rodzajów kamperów na polskim rynku mieszczą się w dopuszczalnej wadze. Najczęściej wyjątkami są najwięsze kampery typu integra (które też opisuję we wspomniamym wyżej artykule) lub kampery budowane na samochodach ciężarowych. 

Podstawowe informacje o kategoriach prawa jazdy

W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, prawo jazdy podzielone jest na różne kategorie, które uprawniają do prowadzenia różnych typów pojazdów. Kategoria B, najczęściej posiadana przez kierowców, upoważnia do prowadzenia samochodów osobowych oraz pojazdów do 3,5 tony całkowitej masy pojazdu. To właśnie ta kategoria jest najczęściej wymagana do prowadzenia standardowych kamperów. Jeśli wyjeżdżasz poza Polskę kamperem, sprawdź wymagania lokalne. 

Uwaga, bardzo ważne! Pamiętaj, ze w przypadku kategorii B musisz zwracać  uwagę na masę całkowitą pojazdu (wspomniane wielokrotnie DMC). Jeśli kamper przekracza 3,5 tony, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C1 lub C, natomiast w przypadku wartości powyżej 7,5 tony – pełna kategoria C.  Trzeba też pamiętać, że nie można przepakować zwykłego "busa" ponad 3,5 tony i prowadzić go z kategorią C. Pojazd ma określone DMC w swoim dowodzie rejestracyjnym.

Duże kampery (powyżej 7,5 tony) to specjalistyczne pojazdy, jak np.samochody wyprawowe do każdych warunków na świecie. Ciężko znaleźć właścicieli z takimi modelami w Polsce, a na pewno bardzo trudne takie modele wypożyczyć.