Porady Bezpieczna jazda samochodem

Jazda we mgle

15.12.2023 22:38
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : Unsplash.com)

Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, możesz mieć problem z jazdą we mgle. To jedno z najniebezpieczniejszych warunków pogodowych, z jakimi możesz się borykać. Gęsta mgła może prawie do zera zmniejszyć widoczność kierowcy. Statystki są niezaprzeczalne, mgła jest przyczyną wypadków i karamboli.  Sprawdź w moim artykule najlepsze praktyki podczas jazdy we mgle.  W osobnym artykule, moja redakcyjne koleżanka, opisuje światła, które trzeba włączyć we mgle

Tylko światła mijania!

Pamiętaj, by nie włączyć długich świateł. W przeciwnym razie możesz oślepić kierowców jadących z naprzeciwka. Używaj tylko świateł mijania (tzw. krótkich), by nie zwiększać ryzyka na drodze. Pamiętaj, że silne światło odbija cząsteczki wody we mgle i sprawiają, że wydaje się gęstsza. Wiele pojazdów wyposażonych jest w specjalne światła przeciwmgielne. Sprawdź, czy Twój samochód jest wyposażony w oświetlenie przeciwmgielne. Może, ale nie musi, poprawić widoczność.

Włączanie długich świateł we mgle to błąd, antywzorzec i skrajnie nieodpowiedzialne działanie. 

Włącz wycieraczki przedniej szyby

Wycieraczki pomogą utrzymać szybę w czystości, nawet jeśli nie pada. Ustaw je na najniższym poziomie i sprawdź, czy ułatwią Ci jazdę.

Używaj hamulców z umiarem

Jeśli dojedziesz do miejsca, w którym występuje silna mgła, najprawdopodobniej Twoim pierwszym odruchem będzie zatrzymanie się i przeczekanie. Pamiętaj, że kierowcy jadący za Tobą również mają ograniczoną widoczność. Nie zwalniaj więc gwałtownie. W przeciwnym razie musisz liczyć się z tym, że nadjeżdżający samochód uderzy w tył Twojego auta. Nagłe zatrzymanie pojazdu powoduje często reakcję łańcuchową i groźne wypadki.

Zanim zwolnisz, spójrz w lusterka. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz delikatnie zahamować. Im wcześniej zaczniesz naciskać hamulce, tym lepiej. W ten sposób ostrzegasz innych kierowców z odpowiednim wyprzedzeniem, zmniejszając ryzyko wypadku.

Zachowaj dystans

Zachowaj zdecydowanie większą odległość niż zazwyczaj. Chociaż możesz nie czuć się komfortowo, gdy nie widzisz innych pojazdów, lepiej nie ryzykować. Jeśli mgła zacznie Cię przytłaczać lub zdezorientuje, zjedź na pobocze i włącz światła awaryjne. Jeżeli masz taką możliwość, podjedź na stację benzynową lub ogólnodostępny parking. Chwilę odpocznij i spokojnie ruszaj dalej.

Pozostaw duży odstęp między Twoim samochodem a pojazdem przed Tobą. Zmniejszona widoczność oznacza dłuższą drogę hamowania, więc dodatkowa przestrzeń działa na plus. Innymi słowy, zwolnij! Co prawda, dotarcie do celu może Ci zająć więcej czasu, ale stawiaj bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Mgła zazwyczaj pojawia się we wczesnych godzinach porannych i znika po wschodzie słońca. Jeśli jedziesz nocą w wyjątkowej gęstej mgle, rób często przerwy, by dać odpocząć oczom.

Używaj kierunkowskazów wcześniej

Sygnalizuj swoje zamiary wcześniej niż zwykle, aby inni kierowcy mieli czas na reakcję. Wszyscy mają takie same problemy jak Ty w mgle.  W warunkach mgły każdy potrzebuje więcej czasu, aby zareagować, gdy coś się wydarzy.

Wyłącz tempomat

Podczas jazdy we mgle mogą czekać na Ciebie różne niespodzianki. Nie warto więc w takiej sytuacji polegać na tempomacie. Wyłączając wspomnianą funkcję, zyskujesz pełną kontrolę nad samochodem.

Nie przyspieszaj, jeśli samochód z tyłu jedzie zbyt blisko Być może kusi Cię, by zgubić auto siedzące na ogonie. Nie rób tego! W przeciwnym razie sytuacja stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna. Trzymaj się bezpiecznego, rozsądnego ograniczenia prędkości we mgle, nawet jeśli inni kierowcy tego nie robią.

Zmniejsz prędkość

Ten punk jest oczywisty, ale niektórzy i tak o tym zapominają. Mgła ogranicza widoczność, więc ważne jest, aby jechać wolniej niż zwykle, aby mieć więcej czasu na reakcję na niespodziewane sytuacje.

Zjedź na parking

Jeśli warunki są zbyt trudne, zatrzymaj się. W przypadku, gdy mgła jest tak gęsta, że nie możesz bezpiecznie kontynuować jazdy, znajdź bezpieczne miejsce do zatrzymania się (np. parking) i poczekaj, aż warunki się poprawią. Nie zatrzymuj się na drodze!