Rozbudowa drogi krajowej nr 16 do standardu drogi ekspresowej

Droga krajowa nr 16 (DK16) od Barczewa do Biskupca, oddana do użytku w 2010 roku, doczeka się rozbudowy, dzięki której stanie się pełnoprawną drogą ekspresową S16. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, projekt o wartości 457 mln zł zostanie zrealizowany przez firmę PORR. Zadaniem wykonawcy będzie dobudowanie drugiej jezdni do już istniejącej trasy, co znacznie poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży.

Zakres prac i terminy

Prace obejmą łącznie 18,2 km drogi, w tym odcinki węzłowe w Kromerowie oraz Biskupcu. W ramach projektu powstanie także obwód utrzymania drogi ekspresowej oraz Miejsca Obsługi Podróżnych w okolicy Nowego Marcinkowa. Wykonawca ma 39 miesięcy na realizację zadania, z wyłączeniem okresów zimowych. Oznacza to, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kierowcy pojadą nowym odcinkiem w połowie 2028 roku.

Dalsze plany rozbudowy S16

Warto zaznaczyć, że odcinek Barczewo – Biskupiec nie jest jedynym zaplanowanym do rozbudowy. Obecnie trwa procedura przetargowa dla 11-kilometrowego fragmentu Olsztyn Wschód – Barczewo, który w przyszłości również stanie się ekspresówką. Rozbudowa tego odcinka jest częścią szerszego planu poprawy infrastruktury drogowej na Warmii i Mazurach, który ma na celu usprawnienie ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach regionu.

Korzyści z rozbudowy DK16

Rozbudowa DK16 do standardu drogi ekspresowej S16 przyniesie kierowcom liczne korzyści. Po zakończeniu prac trasa będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa, co przyczyni się do skrócenia czasu podróży. Dodatkowe węzły i MOP-y zapewnią lepsze warunki do odpoczynku i obsługi podróżnych. Inwestycja jest również istotna z punktu widzenia rozwoju regionu, ponieważ lepsza infrastruktura drogowa przyciąga inwestorów i wspiera lokalną gospodarkę. Nowoczesna droga ekspresowa może także zwiększyć atrakcyjność turystyczną Warmii i Mazur, a także ułatwić dojazd do popularnych miejsc turystycznych.