Nieumundurowany policjant ma ograniczone uprawnienia do przeprowadzania kontroli drogowej poza terenem zabudowanym. Poznaj kluczowe informacje, które pomogą Ci prawidłowo zareagować w takiej sytuacji.

Kontrola poza terenem zabudowanym – co musisz wiedzieć?

Jeśli nieumundurowany policjant próbuje zatrzymać Twój pojazd poza terenem zabudowanym, warto pamiętać, że nie ma on do tego prawa. Przepisy jasno określają, że takie zatrzymanie może mieć miejsce jedynie w terenie zabudowanym. Warto jednak znać wyjątek – gdy policjant jedzie nieoznakowanym radiowozem z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi lub wtedy, gdy ma na sobie mundur, jak najbardziej może zatrzymać samochód do kontroli.

Zatrzymanie w terenie zabudowanym

W obszarze zabudowanym nieumundurowany policjant może zatrzymać pojazd do kontroli. W takiej sytuacji musi jednak się przedstawić, podać stopień służbowy, a także pokazać kierowcy swoją legitymację służbową. Pamiętaj, że masz prawo dokładnie zapoznać się z dokumentem, by upewnić się co do tożsamości funkcjonariusza.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli zatrzymanie następuje w warunkach budzących Twoje obawy (np. w nocy na nieoświetlonej drodze), masz prawo nie zatrzymywać się z obawy o swoje bezpieczeństwo. W takim przypadku niezwłocznie powinieneś zgłosić sytuację pod numer 112, opisać ją i uzyskać potwierdzenie, czy miałeś do czynienia z prawdziwym patrolami.

Polecenia policjanta – które należy wykonać?

Warto pamiętać, że nie wszystkie polecenia nieumundurowanego policjanta są dla kierowcy wiążące. W sytuacji, gdy funkcjonariusz nie przedstawi legitymacji lub będziesz miał wątpliwości co do jego tożsamości, masz prawo odmówić wykonania poleceń, a następnie jak najszybciej zgłosić sprawę do najbliższej jednostki policji. W innym przypadku, jeśli nie zatrzymasz się do kontroli, możesz otrzymać 8 punktów karnych, a sprawa może być przekazana do sądu.Znajomość przepisów i swoich praw może okazać się niezwykle przydatna w sytuacji zatrzymania przez nieumundurowanego policjanta. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego w razie wątpliwości zawsze staraj się działać rozważnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.