Skoda Octavia to kluczowy samochód w ofercie czeskiego producenta. Odkąd pojawił się jako hatchback w 1996 roku (był też sedan w latach 50. o tej samej nazwie), stał się najlepiej sprzedającym samochodem marki na całym świecie. Przyciąga uwagę walorami praktycznymi i atrakcyjną ceną.

Silniki

Silnik Diesla o mocy 148 KM (oznaczony symbolem 2.0 TDI 150 KM) robi wrażenie. Pozwala przyspieszyć od 0 do 100 km w ciągu 8,7 sekundy. Co ważne, silnik działa sprawnie nawet przy niskich obrotach. Sprawdzi się zarówno podczas jazdy po mieście, jak i autostradą. Ręczna skrzynia biegów jest wystarczająco precyzyjna, by sprawnie korzystać z wszystkich sześciu biegów. Z kolei opcjonalna dwusprzęgłowa przekładnia automatyczna zapewnia imponująco szybkie zmiany, wpływające pozytywnie na komfort jazdy.

Pomimo miękkiego zawieszenia Octavia doskonale radzi sobie na zakrętach. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa w każdych warunkach. Zarówno 1,5-litrowe silniki benzynowe, jak i 2,0-litrowe silniki wysokoprężne emitują lekki szum przy wyższych obrotach, ale nie jest to irytujące. Warto też wspomnieć, że diesel jest płynniejszy i cichszy niż modele u większości rywali.

Wnętrze, design i technologia

Skoda wprowadziła bardziej nowoczesną i stylową Octavię czwartej generacji. Zmienioną osłonę chłodnicy i nowe standardowe reflektory LED uzupełniają ostrzejsze krawędzie zlokalizowane wzdłuż paneli bocznych. Z kolei tylne, kwadratowe ściany zostały przeprojektowane, by uwzględnić węższe żarówki LED.

We wnętrzu auta znajdują się wysokiej jakości materiały. Octavia może śmiało konkurować z Volkswagenem Golfem. Podstawowa wersja obejmuje 16-calowe felgi aluminiowe, wielofunkcyjną kierownicę obszytą skórą, tempomat, klimatyzację i tylne czujniki parkowania. Dodatkowo zawiera nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Nawigacja satelitarna, stereo i Infotainment

Infointaiment to obszar, w którym Octavia naprawdę się rozwinęła. Zawiera 10-calowy ekran dotykowy. Proponuje tutaj kilka istotnych zmian. Nie ma pokrętła głośności, a pod ekranem znajduje się suwak, który umożliwia regulację poziomu. Z kolei lewy i prawy regulator temperatury mieści się w dolnej części ekranu dotykowego. Możesz skorzystać z zaawansowanej funkcji klimatyzacji, która ogrzewa stopy lub chłodzi twarz.

Menu jest dobrze rozplanowane. Na uwagę zasługują też szybka reakcja ekranu i żywe, intensywne kolory wyświetlacza. W zestawie znajdziesz nawigację satelitarną, Android Auto i bezprzewodowy Apple CarPlay. System Infotainment reaguje błyskawicznie i jest łatwy w nawigacji. Octavia standardowo zawiera ośmiogłośnikowy system dźwiękowy, ale możesz go uaktualnić do dwunastogłośnikowego systemu za rozsądną cenę.

Przestrzeń bagażowa

Bagażnik Octavii jest ogromny, biorąc pod uwagę nie tylko rywali o podobnej wielkości, ale też większość konkurentów z wyższej klasy. Przestrzeń ładunkowa jest dłuższa i wyższa niż w większości porównywalnych cenowo modeli. Ma praktyczny, kwadratowy kształt. Jedynym minusem jest dość wyraźna krawędź, utrudniająca wyjmowanie i wyciąganie ciężkich przedmiotów. Nie ma opcji regulacji podłogi, która złagodziłaby tę niedogodność.