Mandat za jazdę pod prąd w Polsce w 2022 roku może wynieść nawet 2000 zł, a kierowcy grozi również nałożenie punktów karnych oraz dodatkowych kar finansowych w przypadku spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa.

Mandaty za jazdę pod prąd

Jazda pod prąd jest traktowana jako poważne wykroczenie. Za zignorowanie znaku B-2 (zakaz wjazdu) mandat może wynieść od 20 do 500 zł, z dodatkowym nałożeniem 5 punktów karnych. Zawracanie na drodze jednokierunkowej jest karane mandatem w wysokości 200 zł.

Jazda pod prąd na autostradzie lub drodze ekspresowej jest szczególnie niebezpieczna i skutkuje wyższymi karami. Od 2022 roku mandat za to wykroczenie może wynieść 2000 zł, a na kierowcę zostanie nałożonych 6 punktów karnych. Cofanie na tych drogach karane jest mandatem w wysokości 300 zł.

Zwiększenie mandatu o 1000 zł

W przypadkach, gdy jazda pod prąd spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. w wyniku kolizji, mandat może zostać powiększony o 1000 zł. Jeśli kierujący będzie tamował lub utrudniał ruch, kara może wynieść co najmniej 500 zł.

Jazda pod prąd to nie tylko ryzyko wysokich mandatów, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Konsekwencje prawne są surowe i mają na celu zniechęcenie kierowców do tego rodzaju nieodpowiedzialnego zachowania.