Mając stłuczkę lub wypadek samochodowy często nie wiemy jak się zachować, co powinniśmy zrobić. Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest zadbać o bezpieczeństwo miejsca. Jeżeli samochód jest sprawny to należy zjechać nim na bok by nie przeszkadzać innym. Jeżeli nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdu, wtedy należy zabezpieczyć miejsce wypadku.

W kolejnym kroku należy ustalić z czyjej winy doszło do zdarzenia. Ten kto jest odpowiedzialny za zdarzenie powinien napisać odpowiednie oświadczenie dla osoby poszkodowanej. W oświadczeniu powinno znaleźć się: dane osoby kierującej, dane właścicieli pojazdów uczestniczących, dane pojazdów ( numery rejestracyjne, firmy ubezpieczeniowe, numery polis), data, godzina i miejsce wydarzenia, dane o uszkodzeniu pojazdów oraz inne szkody (np. przewożonego towaru), okoliczności wypadku (czyi jak do tego doszło), świadkowie zdarzenia, własnoręczny podpis pod orzeczeniem- sprawcy oraz poszkodowanego. Jednak jeśli nie można ustalić kto jest winny wypadku, kolizji, należy wezwać policję.

Jeśli ma się pod ręką aparat fotograficzny, dobrze jest to wykorzystać i zrobić zdjęcia uszkodzeniom samochodów, numeru nadwozia i rejestracji. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy, porady prawnika. Będąc w stresie po wypadku można przeoczyć coś ważnego.