Deck - czyli blat -  jest to główny element deski i to od niego deska wzięła swoją nazwę. Blat obecnie najczęściej robi się ze sklejki (popularna odmiana deski fiszka jest wykonana z tworzywa sztucznego).

Przyjęło się, że najlepsze blaty zrobione są z siedmiowarstwowej sklejki z drewna klonu kanadyjskiego. Na deck naklejamy grip, żeby była lepsza przyczepność i za pomocą montażówek przykręcamy trucki.

Trucki - to podwozie deskorolki, do której za pomocą łożysk montujemy koła. Trucki składają się najczęściej z dwóch metalowych elementów połączonych za pomocą kingpina. Kingpin przechodzi przez bushingi, czyli gumy w kształcie pierścieni, nadające elastyczność podwoziu oraz moment skrętny. Skręcając lub rozkręcając kingpina wpływasz, w jaki sposób deska skręca. Luźniejszy kingpin to większa możliwość przechyłu deski i większa jej manewrowość. 

Trucki dzielimy ze względu na wysokość i na rynku są sprzedawane trucki jako: niskie trucki, średnie trucki i wysokie trucki. 

Montażówki - tak nazywamy zestaw śrub, za pomocą których przykręca się trucki do decka. Każdy z trucków przykręcamy za pomocą 4 śrub montażowych. Warto nose deski - czyli przód deski - był oznaczony śrubami innego koloru, niż tail desku, czyli jej tył. Ułatwi Ci to - przynajmniej na początku przygody z jazdą na deskorolce - w szybkim orientowaniu się, jak powinna być ułożona deska. 

Kółka - do trików używamy twardszych i mniejszych kół, do szybkiej jazdy większych i miększych. 

Grip - papier ścierny, który umożliwia stabilne trzymanie nóg na desce oraz jest konieczny przy wielu trikach wykonywanych na desce. Zobacz, co to jest griptape?

Łożyska  - w klasycznej deskorolce w każdym kółku znajdują się dwa łożyska toczne, które rozdzielone są tuleją. 

Podkładki pod trucki - podkładki są mocowane między truckiem a deckiem. Nie są zawsze montowane, nie są często montowane i nie wszyscy je lubią, nie mają jednego zadania. Zwiększają prześwit deski (mogą mieć różne wysokości), co umożliwia założenie większych kółek. Często są używane przy składaniu cruiserów. Amortyzują drgania i pomagają stabilizować deskorolkę podczas jazdy.

Na rynku jest wiele rodzajów deskorolek, ale większość ma podobną budowę, zbliżoną do deskorolki klasycznej. Zobacz: różne rodzaje deskorolek.