Na Słowacji większość autostrad pobiera opłaty za pojazdy silnikowe o masie poniżej 3,5 tony. Winiety dostępne są w formie elektronicznej. Można je też kupić w zwykłych punktach sprzedaży. Obowiązują również w przypadku przyczep kat. O1 i O2. Dla motocykli przejazd słowackimi autostradami jest bezpłatny. 

Ceny winiet słowackich w 2020 roku

Kierowcy pojazdów do 3,5 tonów i niektórych przyczep muszą się liczyć z następującyami opłatami:

  • 10 dni- 10 EUR,
  • miesięczny- 14 EUR,
  • roczny- 50 EUR.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, która obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku, każdemu kierowcy posiadającemu ważną kartę parkingową słowackiego ZTP przysługuje zwolnienie z opłat drogowych. Aby skorzystać z takiego zwolnienia, należy zarejestrować się i złożyć wniosek. Pamiętaj, by dołączyć do niego kopię karty parkingowej i dokumenty pojazdu. 

Rozwiązanie elektroniczne

System elektroniczny dotyczy tylko pojazdów powyżej 3,5 t. Opiera się na odległości, jaką pojazd przejechał na płatnych odcinkach słowackich dróg. Opłaty pobierane są za przejazd autostradami, drogami ekspresowymi i niektórymi drogami I, II i III klasy.  Cały proces odbywa się za pośrednictwem systemu emyto.sk i elektronicznego urządzenia pokładowego. 

Elektroniczne winiety

O zbliżającym się wygaśnięciu płatności za winietę elektroniczną klient zostanie powiadomiony z 3-dniowym wyprzedzeniem, jeżeli przy płatności podał przynajmniej jedno z danych kontaktowych (adres e-mail,  numer telefonu).  Otrzyma wtedy e-maila lub SMS.

Elektroniczną winietę możesz kupić na słowackich granicach. Znajdziesz ją w ofercie wybranych sklepów i stacji benzynowych. Możesz też skorzystać z automatów. Kupując winietę, podaj numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji samochodu i okres ważności. 

Aplikacja mobilna “eznamka” jest dostępna na telefony komórkowe i tablety z systemem operacyjnym iOS 6.0 i nowszym (w App Store) oraz Android 2.3.3 i nowszym (w Google Play Store). Wystarczy, że otworzysz sklep na urządzeniu mobilnym i wpiszesz w polu wyszukiwania “eznamka”.

Jazda na Słowacji

Ograniczenie prędkości na drogach miejskich wynosi 50 km/h, poza miastem 90 km/h, a na autostradzie 130 km/h. Na Słowacji są cztery główne autostrady (wszystkie płatne):

  • D1 rozpoczyna się w Bratysławie i kończy na granicy w Vysne Nemecke.
  • D2 startuje w Brodske, a kończy w Rusovcach.
  • D3 rozpoczyna się w Hricovske Podhradie, a kończy w Skalite.
  • D4 zaczyna się w Kittsee Jarovce i kończy się na granicy z Austrią.

Średnia cena za benzynę 95 to około 1,50 EUR, za olej napędowy zapłacisz trochę mniej. Stacje benzynowe znajdują się w miastach, na obrzeżach miast, przy autostradach i drogach ekspresowych, a także w niektórych wsiach. Otwarte są od rana do wieczora, wiele z nich działa całodobowo. 

Kierowcy mogą zapłacić za mandat kartą kredytową. Jeśli kierowca nie dysponuje wystarczającą ilością gotówki, a olicjant nie ma przy sobie terminala, musi się liczyć z zatrzymaniem prawa jazdy. Pamiętaj, że nie ma żadnej tolerancji na alkohol. Grzywna wynosi 200-1000 EUR. Dodatkowo nakładany jest zakaz prowadzenia pojazdu do 5 lat.