Eksploatacja pojazdu Testy

Trzy wersje wyposażenia elektrycznej Toyoty bZ4X


  • 21.08.2023 17:45
  • 3 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot.toyotanews.eu)

Nowa Toyota bZ4X jest dostępna w 3 wersjach wyposażenia i posiada 2 rodzaje napędów. Jej zasięg wynosi nawet 516 km w cyklu mieszanym, a naładowanie auta trwa jedynie 30 minut. Jakie elementy znajdują się w poszczególnych wersjach wyposażenia i czym jeszcze zaskakuje Toyota bZ4X?

Co oferuje Toyota bZ4X?

Nowa Toyota bZ4X jest oferowana w 3 wersjach wyposażenia – Comfort, Prestige i Executive, a także w 11 opcjach kolorystycznych. Każdy model zawiera nakładki progowe, kabel do ładowania o długości 7,5 m i welurowe dywaniki. W standardzie znajdują się światła główne i światła do jazdy dziennej LED, 18-calowe felgi aluminiowe i dwustrefowa automatyczna klimatyzacja. Dostępne są także rozmaite systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy m.in. Toyota T-Mate z trzecią generacją Toyota Safety System, którą można zaktualizować online. Co więcej, wyposażenie standardowe obejmuje system multimedialny Toyota Smart Connect z 8-calowym ekranem dotykowym, nawigację Connected z mapami online oraz kamerę cofania ze statycznymi liniami pomocniczymi.

Toyota bZ4X – dodatkowe wersje wyposażenia

Wersja Prestige obejmuje dodatkowo tapicerkę materiałową z dodatkiem skóry syntetycznej, podgrzewaną kierownicę, fotele i wycieraczki przedniej szyby, a także elektrycznie unoszone drzwi bagażnika. Oferowana jest również stacja do bezprzewodowego ładowania telefonów, ponad 12-calowy ekran oraz system Toyota Smart Connect z nawigacją online i offline. Do tej wersji wyposażenia można dokupić pakiet Tech zawierający kamerę cofania z dynamicznymi liniami pomocniczymi, asystenta bezpiecznego wysiadania z pojazdu, system monitorowania martwego pola w lusterkach BSM, panoramiczny monitor z systemem kamer 360° czy kamerę monitorującą kierowcę. Z kolei wersja Executive wyróżnia się 20-calowymi aluminiowymi felgami, fotelami przed nimi z funkcją wentylacji i tapicerką ze skóry syntetycznej. Oprócz tego kierowca może korzystać z zaawansowanego asystenta parkowania Toyota Teammate Advanced Park, kamery monitorującej kierowcę i systemu monitorowania martwego pola w lusterkach BSM. W dodatkowym wyposażeniu znajdują się także panoramiczny monitor z systemem kamer 360°, panoramiczny dach oraz dwukolorowe nadwozie.

Osiągi i ładowanie Toyoty bZ4X

Toyota bZ4X posiada kilka wersji napędów. Opcja FWD ma silnik elektryczny o mocy 204 KM i 265 Nm momentu obrotowego. Samochód jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w 7,5 sekundy, a jego maksymalna prędkość dochodzi do 160 km/h. Wersja AWD zawiera 2 silniki elektryczne o mocy 109 KM i 336 Nm momentu obrotowego. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje pojazdowi prawie 7 sekund. W przypadku, gdy potrzebna jest niewielka siła napędowa, wykorzystywany jest tylko jeden silnik. Auto zostało wyposażone w baterię litowo-jonową o pojemności 71,4 kWh. Ładowanie samochodu do 80% przy wykorzystaniu ładowarki o mocy 150 kW trwa około pół godziny. Co ważne, w wyposażeniu Toyoty bZ4X znajduje się ładowarka pokładowa o mocy 11 kW, która pozwala na skorzystanie z domowej stacji ładowania Wallbox, a naładowanie auta do 100% zajmuje około 7 godzin. W przypadku ładowania baterii z wykorzystaniem gniazda 230 V cały proces trwa przynajmniej 9,5 godziny.

Toyota bZ4X – wnętrze

Nowa Toyota bZ4X ma duży rozstaw osi wynoszący aż 2 850 mm, dzięki czemu pasażerowie mogą cieszyć się sporą przestrzenią w kabinie. Warto dodać, że auto prowadzi się stabilnie i dynamicznie, a tylne kanapy znajdują się metr za przednimi. Podłoga w przestrzeni bagażowej jest podwójna, co pozwala na umieszczenie jej w dolnym położeniu i zyskanie 71 mm wysokości. Oprócz tego pojemność bagażnika to aż 452 l z rozłożonymi tylnymi siedzeniami i podłogą w dolnym położeniu. Co więcej, pod podłogą znajduje się miejsce na trójkąt ostrzegawczy, kable do ładowania i roletę bagażnika.



Zuzanna Gąsiorowska

Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.