Kia Corporations zaprezentowała najnowszy model elektrycznego SUV-a – Kia EV9. Jak przekonywał prezes koreańskiej firmy Ho Sung Song: „Kia EV9 wykracza poza wszelkie aspekty tradycyjnego myślenia o SUV-ach i stanowi szczyt możliwości, jeśli chodzi o design i technologię”. Dodał też, że model ten będzie doskonałym wyborem dla rodzin i z pewnością spełni wszystkie ich oczekiwania. Sprawdź, czym wyróżnia się Kia EV9 i co sprawia, że jest tak wyjątkowa.

Nowoczesny design

EV9 został zaprojektowany w taki sposób, aby łączył w sobie nowoczesność, innowację i naturę. Elementami, które natychmiast rzucają się w oczy, są proste linie oraz gładkie powierzchnie, dzięki czemu uzyskano efekt niepowtarzalnego i oryginalnego designu. Ciekawym rozwiązaniem jest „cyfrowa twarz tygrysa”, czyli reflektory rozmieszczone po obu stronach SUV-a oraz niewielkie lampy, które nadają modelowi drapieżnego wyglądu. Najnowszy pojazd marki Kia może się pochwalić aerodynamicznymi obręczami kół oraz specjalnymi osłonami znajdującymi się pod podwoziem. Oba te elementy współgrają ze sobą i zapewniają dużą wydajność aerodynamiczną. Oprócz tego w elektrycznym EV9 znajduje się nawet 7 miejsc, które można dowolnie konfigurować. Fotele w pierwszym i drugim rzędzie są obrotowe, a te znajdujące się na końcu, mają uchwyty na kubki i miejsce do ładowania urządzeń elektronicznych.

Koreańska firma przedstawiła także EV9 w wersji GT-Line. Jest to sportowa wersja zaprezentowanego modelu i różni się od tej podstawowej m.in. zderzakiem (przednim i tylnym) oraz kołami i relingami dachowymi.

Ekologiczne rozwiązania

Firma Kia coraz częściej stosuje rozmaite rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Do produkcji najnowszego modelu SUV-a wykorzystano materiały ekologiczne m.in. trzcinę cukrową, kukurydzę czy oleje naturalne. Jest to zgodne z deklaracją korporacji o osiągnięciu neutralności dotyczącej emisji dwutlenku węgla, ograniczeniu wykorzystywania skóry oraz zwiększeniu ilości tworzyw sztucznych, pochodzących z recyklingu, w produkcji do 2030 roku. Warto zauważyć, że paleta barw EV9 inspirowana jest elementami ziemi, powietrza, wody i światła.

Komfort i bezpieczeństwo

Kia oferuje szeroką gamę silników o różnej pojemności akumulatorów. Możemy tu spotkać podstawową wersję o pojemności 76,1 kWh, a także wersję dla bardziej wymagających klientów – 99,8 kWh z możliwością późniejszego rozszerzenia mocy dzięki funkcji Boost. Producent podaje zasięg podstawowej wersji do 540 km na jednym ładowaniu oraz 239 km na ładowaniu trwającym 15 minut.

To, co wyróżnia najnowszy model marki Kia, to autonomiczna jazda na poziomie 3, która jest możliwa dzięki HDP – asystentowi jazdy autostradą. Wspomaga on kierowcę w czasie rzeczywistym, a także współpracuje z innymi systemami. Oprócz tego SUV posiada 15 czujników odpowiedzialnych za skanowanie przestrzeni i wykrywanie pojazdów i innych przeszkód wokół. O bezpieczeństwo pasażerów dba też m.in. asystent unikania kolizji, asystent utrzymania pasa ruchu czy asystent ograniczenia prędkości. Natomiast w parkowaniu auta pomaga system zdalnego parkowania, który również wykrywa przeszkody oraz zapobiega zderzeniom i kolizjom.

Zaletą EV9 jest również możliwość samodzielnego aktualizowania cyfrowych funkcji pojazdu oraz jego usług. Oprócz tego pasażerowie mogą korzystać ze strumieniowego przesyłania muzyki oraz danych.

Kia EV9 zawiera w sobie to, co najważniejsze – bezpieczeństwo i innowację. Posiada wiele systemów wspierających jazdę i parkowanie, dzięki czemu jest doskonałym wyborem na długie podróże. To również dowód na to, że z powodzeniem można łączyć nowoczesność, wydajność i ekologię.