Koncepcja łącząca motosport i zrównoważony rozwój

Nowy model koncepcyjny Enyaq RS Race został zaprojektowany, aby wprowadzić zrównoważony rozwój do świata motosportu i jednocześnie podnieść atrakcyjność marki. Samochód koncepcyjny, oparty na modelu Enyaq Coupé RS, oferuje napęd na wszystkie koła oraz sportowy, wyrazisty design. Jego masywny tylny spoiler zapewnia niezbędną siłę docisku, a szerokie podwozie – stabilność prowadzenia. Michal Hrabánek, szef Škoda Motorsport, podkreśla, że strategia marki opiera się na zrównoważonym rozwoju: „Już w 2021 roku odważyliśmy się wkroczyć w świat elektrycznych samochodów rajdowych z modelem Škoda Fabia RE-X1. Zdobyte wtedy spostrzeżenia i doświadczenie przełożyły się na wyjątkową nową Škoda Enyaq RS Race”.

Projekt inspirowany motosportem

Daniel Petr, starszy specjalista ds. projektowania w Škoda Auto, wyjaśnia, że Enyaq RS Race ma być niższy, szerszy, lżejszy i bardziej dynamiczny od swoich poprzedników. Projekt koncepcyjny jest inspirowany modelami rajdowymi, w szczególności Škodą Fabia RS Rally2. Aerodynamika, przód z ostrymi liniami oraz poszerzone błotniki dodają autu rajdowego charakteru. Model jest zaprojektowany tak, aby wyglądał szybko, nawet na papierze, a liczne elementy techniczne i stylistyczne służą jako pole do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami.

Rozszerzanie zasięgu elektryfikacji

Enyaq RS Race to kolejna koncepcja opracowana przez Škoda Motorsport, która podkreśla zaangażowanie marki w zrównoważony rozwój. Projekt bazuje na doświadczeniach z elektrycznym modelem Škoda Fabia RE-X1 oraz inspiracji płynącej z cyfrowego samochodu Škoda Vision GT, zaprojektowanego dla gry Gran Turismo 7 na PlayStation. Enyaq RS Race łączy w sobie DNA motosportu i ekologicznej przyszłości, a także jest kolejnym krokiem w rozwoju dynamicznych i zrównoważonych samochodów wyścigowych.