Porady Prawo drogowe

Czy wiesz, czym jest odcinkowy pomiar prędkości?

Wygląda na to, że odcinkowe pomiary prędkości (OPP) na dobre zagościły w Polsce i Europie. Przeczytaj, jak działają, bo łatwo można się zapomnieć, złamać przepisy i dostać bardzo wysoki mandat. 

Zegary samochodowe, ilustracja do artykułu o odcinkowym pomiarze prędkości
(Zegary samochodowe, ilustracja do artykułu o odcinkowym pomiarze prędkości : gargantiopa)

Co to jest odcinkowy pomiar prędkości? 

Odcinkowy pomiar prędkości  to system kontroli prędkości pojazdów, który mierzy średnią prędkość pojazdu na określonym odcinku drogi. Ma za zadanie ograniczać prędkość na długich odcinkach drogowych.

Odcinkowy pomiar prędkości jest stosowany w wielu krajach jako sposób na zmniejszenie liczby wypadków i poprawę bezpieczeństwa na drogach, szczególnie na odcinkach, gdzie często dochodzi do przekroczeń prędkości lub wypadków.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Działania odcinkowego pomiaru prędkości jest bardzo proste, zamiast mierzyć prędkość punktowo, mierzy się średnią prędkość samochodu na danym odcinku. Mierzone odcinki mogą mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Jeśli obliczona średnia prędkość przekracza dozwoloną prędkość na danym odcinku, kierowca może zostać ukarany mandatem za przekroczenie prędkości. System ten jest uważany za skuteczny sposób na poprawę bezpieczeństwa drogowego, ponieważ zmusza kierowców do utrzymania odpowiedniej prędkości na dłuższym odcinku drogi, a nie tylko w miejscu, gdzie znajduje się radar.

Jest to bardzo skuteczna metoda ograniczenia prędkości i uspokojenia ruchu, bo którzy nie chcą otrzymać mandatu, muszą zachowywać dozwoloną prędkość przez cała długość pomiaru.

W momencie pisania artykułu odcinkowe pomiary prędkości są zainstalowane już i działają na  między innymi drogach: A1, DK 94, DK 19, DK 82, DK 60, DK 2 oraz DK 3. Władze zapowiadają pomiary na coraz większej ilości autostrad i dróg krajowych. Najgłośniej chyba wśród kierowców odbija się wyczekiwane uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości na drodze S8.

redaktor motoryzacyjny, specjalizuję się w pisaniu artykułów motoryzacyjnych, recenzji i poradników 

Nie przegap