Eksploatacja pojazdu Testy

Nowy Hyundai SANTA FE, czyli połączenie miasta z naturą


 • 24.08.2023 17:15
 • 3 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot.hyundai.news.pl)

Premierowy Hyundai SANTA FE piątej generacji posiada nowoczesne systemy bezpieczeństwa i bogate wyposażenie. Auto zawiera również przestronny trzeci rząd siedzeń oraz szeroką klapę bagażnika, co umożliwia przekształcenie przestrzeni bagażowej w otwarty taras. Hyundai SANTA FE będzie miał swoją premierę w Europie w pierwszej połowie 2024 roku.

Hyundai SANTA FE – wyrazisty design

Nowy Hyundai SANTA FE ma kanciasty kształt i duży rozstaw osi. Z przodu znajduje się wysoka maska, ostro zarysowane błotniki oraz reflektory w kształcie litery H. Charakterystycznymi elementami są przednie światła, a także osłona chłodnicy, które tworzą odważny wygląd auta. Z kolei z tyłu samochodu zamontowano światła w kształcie litery H oraz szeroką solidną pokrywę bagażnika. Nowa generacja Hyundaia SANTA FE jest dostępna w 10 kolorach m.in. w Creamy White Pearl, Typhoon Silver Metallic, Magnetic Grey Metallic, Terracotta Orange, Cyber Sage Pearl i Earthy Brass Metallic Matte.

Wnętrze nowego modelu Hyundaia zostało przeprojektowane i teraz znacząco kontrastuje z nadwoziem. Ciekawym elementem jest wzór w kształcie litery H umieszczony na desce rozdzielczej oraz we wlotach powietrza, dzięki czemu podkreślono unikatowy wygląd auta. Dla wygody kierowcy zamontowano także panoramiczny zakrzywiony wyświetlacz obejmujący 12,3-calowy zestaw wskaźników oraz system informacyjno-rozrywkowy. Warto dodać, że błyszczący czarny lakier na zewnętrznych elementach wykończeniowych został wykonany z włókna węglowego pochodzącego z recyklingu. Natomiast elementy wewnątrz kabiny, takie jak oparcia siedzeń, dywaniki, tapicerka drzwi i siedzeń, a także podsufitka zostały wykończone materiałem przyjaznym środowisku.

Wyposażenie i układy napędowe Hyundaia SANTA FE

Hyundai SANTA FE w Europie będzie dostępny z 2 układami napędowymi:

 • hybrydowym z 1,6-litrowym turbodoładowanym silnikiem o mocy 180 KM,
 • hybrydowym plug-in z 1,6-litrowym turbodoładowanym silnikiem o mocy 160 KM.

Auto zostało wyposażone w relaksacyjny przedni fotel z podnóżkiem oraz w elektrycznie składane i odchylane fotele w drugim rzędzie. Co więcej, we wnętrzu znajduje się 6,6-calowy dotykowy wyświetlacz, który umożliwi prostą obsługę klimatyzacji. Dzięki cyfrowemu lusterku kierowca jest w stanie zobaczyć, co dzieje się za samochodem. Ta funkcja jest niezwykle przydatna również w nocy, gdyż w lusterku pokazuje się jaśniejszy obraz. Oprócz tego w wyposażeniu auta znajduje się szybka ładowarka bezprzewodowa na 2 smartfony oraz gniazdo USB typu C o mocy maksymalnie 27 W. Ciekawym elementem jest taca do sterylizacji UV-C znajdująca się w schowku, która umożliwia łatwą sterylizacją często używanych przedmiotów np. smartfonów. Dodatkowo kierowca może korzystać z cyfrowego klucza drugiej generacji, który umożliwia uruchomienie auta oraz zdalne sterowanie za pomocą telefonu komórkowego przy użyciu protokołów komunikacji bliskiego zasięgu (NFC), łączności Bluetooth Low Energy (BLE) i ultraszerokopasmowej (UWB).

Nowy Hyundai SANTA FE – systemy bezpieczeństwa

Hundai SANTA FE został wyposażony w najnowocześniejsze systemy zapewniające bezpieczną jazdę i wspomagające kierowcę. Wśród nich znajduje się System Lane Following Assist 2, który pomaga wykonywać delikatne ruchy kierownicą po to, aby utrzymać pojazd na środku pasa ruchu. Jest to możliwe dzięki kamerze umieszczonej na przedniej szybie. Z kolei funkcja Forward Collision-Avoidance Assist 2 umożliwia ostrzeżenie oraz hamowanie awaryjne w momencie, gdy zostanie wykryte np. ryzyko zderzenia czołowego. Kolejna nowa funkcja monitoruje kierowcę oraz analizuje jego uwagę i parametry życiowe, a w razie potrzeby – wyświetla ostrzeżenia. Funkcja Smart Cruise Control 2 jest oparta na nawigacji i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej i bezpiecznej prędkości w czasie pokonywania zakrętów na autostradzie. Co ciekawe, Highway Driving Assist 2 pomaga nie tylko w utrzymaniu auta pośrodku pasa ruchu, lecz także wspomaga zmianę pasa ruchu w czasie jazdy autostradą. Nowy Hyundai SANTA FE oferuje również takie systemy bezpieczeństwa jak:

 • Intelligent Speed Limit Assist,
 • Rear View Monitor,
 • Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist,
 • Front/Rear Parking Distance Warning,
 • Surround View Monitor,
 • Remote Smart Parking Assist,
 • Safe Exit Assist.Zuzanna Gąsiorowska

Redaktorka, korektorka, copywriterka. Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka podyplomowej redakcji językowej tekstu na UW. Miłośniczka motoryzacji, podróży, fotografii oraz literatury.