Eksploatacja pojazdu

Nissan: najczęstsze problemy i awarie

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 18.10.2022 12:26
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot. nissannews.com)

Nissan powstał w 1933 roku z połączenia dwóch istniejących firm samochodowych: DAT i Jitsuyo. Nowa firma przez długi czas używała starej nazwy Datsun w wielu swoich eksportowanych pojazdach, do 1986 roku. Chociaż auta oferowane przez japońskiego producenta zachwycają wysoką jakością, nie są pozbawione wad. Kupując Nissana, powinieneś zdawać sobie sprawę z najczęstszych problemów. Przedstawiamy możliwe awarie!

Wadliwa skrzynia biegów

Producent zdecydował się wyposażyć wiele swoich modeli w bezstopniową skrzynię biegów (CTV). Chociaż wspomniany system zmniejsza zużycie paliwa i zapewnia płynniejszą jazdę, właściciele Nissana doświadczyli z nim wiele problemów. Zazwyczaj zgłaszali wycieki płynu chłodzącego, opóźnioną zmianę biegów i awarie zasilania podczas jazdy.

Nissan produkuje doskonałe silniki, ale skrzynie biegów to zupełnie inna kwestia. Jeśli samochód nie ma mocy, ani przyspieszenia, koniecznie wybierz się do dobrego mechanika. Nie lekceważ również następujących objawów: utrata mocy, szarpanie, drżenie, wibracje, przegrzanie płynu przekładniowego, ograniczone obroty silnika i mniejsza moc wyjściowa. Nie bagatelizuj też zapachu spalenizny, ani nagłych wzrostów obrotów silnika.

Elektrozawór

Elektrozawór zmiany biegów zamontowany jest na korpusie znajdującym się w skrzyni biegów. Wadliwe części mogą wpływać na 4-biegową i 5-biegową automatyczną skrzynię. Do niepokojących sygnałów zaliczamy: opóźnienie w zmianie biegów, niemożność zmiany biegu lub wrzucenia na niższy, utknięcie w trybie awaryjnym. Przyczyna tkwi najczęściej w zanieczyszczonym płynie lub uszkodzonej cewce elektrozaworu.

Wycieki oleju

Wycieki oleju są nieodłączną częścią posiadania samochodu, zwłaszcza w miarę upływu czasu i starzenia się pojazdu. Jeśli jednak pojawiają się zaraz po zakupie auta, koniecznie zgłoś się do serwisu. W 2011 roku producent wydał komunikat o wycofaniu 15 000 pojazdów, w których pojawiła się wspomniana awaria.

Problem z kamerą cofania

Nissan został zmuszony do wycofania ponad miliona samochodów we wrześniu 2019 roku z powodu poważnego błędu bezpieczeństwa w kamerach cofania w kilkunastu modelach. Stwierdzono, że błąd w systemie uniemożliwiał zmianę ustawień na ekranie. Chodziło tutaj o Nissana Altimę i Nissana Frontiera w 2019 roku, sprzedawane w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Problematyczne odpalenie samochodu

Wielu właścicieli Micry zgłaszało problem z rozruchem silnika, zarówno wtedy, gdy był zimny, jak i wtedy, gdy był ciepły. Przyczyna tkwi w przegrzanym wyłącznikiem zapłonu, powodującym awarię rozrusznika. Zgłoś się do mechanika, który wymieni wspomnianą część.

Wadliwe systemy AEB

Autonomiczne systemy hamowania awaryjnego, w skrócie AEB, to tylko jedna z wielu funkcji bezpieczeństwa, które stają się standardem w samochodach wraz z rozwojem technologii. Czujniki wykrywają, kiedy auto może się zderzyć z innym obiektem i uruchamiają hamulce znacznie szybciej niż zrobiłby to człowiek. Niestety w niektórych samochodach wspomniany system nie działa prawidłowo. Zatrzymuje nagle samochód, nawet gdy nie grozi Ci kolizja.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.