Porady

Jak zadbać o wycieraczki?

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 18.10.2022 11:53
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot. elements.envato.com)

Wycieraczki samochodowe pomagają zachować bezpieczeństwo na drodze. Mimo że są stosunkowo niedrogie i nie rzucają się w oczy, odgrywają niezwykle ważną rolę. Sprawdź, jak o nie dbać, by poradziły sobie w trudnych warunkach atmosferycznych!

Regularnie wymieniaj wycieraczki

Wycieraczki są zaprojektowane na około sześć miesięcy. Po tym czasie zaczniesz się skarżyć na gorszą widoczność podczas jazdy. Pamiętaj więc, aby wymieniać je dwa razy w roku. Musisz także zwracać uwagę na oznaki wczesnego zużycia, takie jak rozmazywanie, przeskakiwanie, piszczenie i skrzypienie. Wymiana wycieraczek nie jest trudna. Wystarczy odrobina praktyki, aby zrobić to samodzielnie.

Zadbaj o przednią szybę

Wycieraczki zużywają się szybciej, gdy wycierają brudną szybę. Aby przedłużyć ich żywotność, czyść przednią szybę za każdym razem, gdy zatrzymasz się na stacji benzynowej. Zazwyczaj zapewnia profesjonalną ściągaczkę, która ułatwi Ci zadanie. Warto więc z niej skorzystać. Po prostu sprawdź myjkę przed użyciem i wytrzyj ją papierowym ręcznikiem w razie potrzeby. Czasami znajdują się na niej małe kamienie i inne zanieczyszczenia, które mogą porysować szybę.

Trzymaj zestaw do czyszczenia w bagażniku. Powinien zawierać szmaty lub ręczniki papierowe, środek zabezpieczający gumę i butelkę z atomizerem zawierającą ocet. Aby wyczyścić wycieraczki, namocz szmatkę lub ręcznik w occie. Upewnij się, że wyczyściłeś dokładnie obie strony. Możesz nałożyć niewielką ilość środka na świeżą szmatkę i wetrzeć go w wycieraczkę.

Nie włączaj wycieraczek na suchej szybie

Zanim włączysz wycieraczki do przedniej szyby, najpierw użyj spryskiwacza. W przeciwnym razie możesz je szybciej zużyć. Pamiętaj, by regularnie uzupełniać płyn do wycieraczek.

Jeśli zostawiasz często samochód na słońcu, możesz zmagać się z kolejnym problemem. Wycieraczki mogą pozostawiać uciążliwe smugi na szybie. Zastanawiasz się, jak temu zapobiec? Zanurz czystą szmatkę w spirytusie mineralnym lub alkoholu izopropylowym i wytrzyj krawędź wycieraczki. Kiedy problem się nasila, nadszedł czas, aby je wymienić.

Wyreguluj wycieraczkę

Jeśli włączyłeś wycieraczki, ale nadal masz brudną szybę, spróbuj je wyregulować. Upewnij się, że pióra stykają się całkowicie z przednią szybą. Dzięki temu wyczyszczą większą powierzchnię. Zadbaj o wycieraczki, aby zapewnić sobie lepszą widoczność podczas ulewnego deszczu, mgły lub śniegu.

Chcesz, by wycieraczki działały niezawodnie w każdej sytuacji? Pamiętaj, by sprawdzać raz na jakiś czas, czy mocno się trzymają. Zdejmij plastikową zaślepkę i lekko dokręć śruby. Upewnij się, że nie dokręciłeś ich zbyt mocno. 

Wycieraczki mogą drżeć, gdy nie są ustawione prostopadle do szyby. Na szczęście możesz je przekręcić do właściwej pozycji za pomocą odpowiednich narzędzi. Najpierw zdejmij pióro wycieraczki, aby zrobić miejsce na klucze. Następnie połóż ręcznik na przedniej szybie, aby ją uchronić przed zarysowaniem. Owiń taśmę wokół ramienia wycieraczki. W ten sposób zabezpieczysz lakier. Obróć ramię z powrotem do odpowiedniego kąta. Ponownie załóż pióro i spróbuj włączyć wycieraczki. Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.