Posiadanie samochodu, niezależnie czy jest to nasza własność, czy samochód służbowy, brudzi się tak samo, w związku z tym co jakiś czas należy zadbać o jego czystość. Zadbane auto jest wizytówką kierowcy, po za tym, o wiele przyjemniej jeździ się samochodem czystym bez śmieci i zaschniętego błota. Dodatkowo brud, to jednocześnie siedlisko różnego rodzaju zarazków i bakterii.

Aby auto zachowało swój salonowy wygląd i zapach nowego samochodu, jedną z podstawowych czynności jest mycie karoserii oraz sprzątanie wnętrza. Jedni ograniczają się do szybkiego umycia samochodu z zewnątrz, zapominając o tym, że wnętrze, nawet jeśli tego nie widać, należy przynajmniej odkurzyć i przetrzeć kurze. Za to drudzy pucują co chwile, szorując lakier, odkurzając i piorąc wnętrze kilka razy w miesiącu.

Do niedawna mycie samochodu odbywało się w sobotnie popołudnie, na własnej posesji pod domem, gdzie przeważnie był dostępny szlauch lub na osiedlowym parkingu, pod blokiem. Tu już szlauchu raczej nie było, trzeba było sobie poradzić inaczej. Zwykle nabierało się wody do wiadra, troszkę płynu (zazwyczaj ludwik) i najpierw trzeba było umyć samochód, następnie ponownie przynieść wiadro wody, tym razem czystej, do płukania. Często odbywało się to na zasadzie wspólnej pracy ojca z synem lub synami, de facto całe popołudnie zagospodarowane.

Gdzie umyć samochód?

Dzisiaj, żeby umyć samochód, należy udać się do miejsca wyznaczonego do tego typy czynności. W większości gmin istnieje zakaz mycia samochodu, nie tylko na osiedlowym parkingu ale także na własnej posesji. Wszystko po to, by ścieki z detergentem nie spływały do gleby i w konsekwencji do wód gruntowych. Oczywiście, jeśli kogoś stać, może sobie podłoże przystosować do takich czynności, w każdym razie jeśli podłoże na posesji nie jest szczelne, to takie praktyki są nielegalne i można za to otrzymać mandat karny w wysokości do 500 zł. W tej chwili, każda myjnia musi być przystosowana do odprowadzenia ścieków po umyciu samochodu.

Myjnia samoobsługowa

Najprostszy i najtańszy sposób mycia samochodu jest na myjni samoobsługowej, do dyspozycji jest kilka stanowisk, w każdym myjka ciśnieniowa z odpowiednimi detergentami oraz generator aktywnej piany. Należy podjechać do wolnego stanowiska pod wiatą, włożyć przynajmniej 1 zł ( żeby zdążyć umyć cały samochód bez płukania, potrzeba około 5 zł), najnowsze myjnie wyposażone są w terminale płatnicze z płatnością bezdotykową. Z panelu wybieramy żądany program, do wyboru jest (w zależności od myjni) aktywna piana, mycie zasadnicze, płukanie, nabłyszczanie i woskowanie. Można myć auto samym strumieniem wody z detergentem i spłukać, ewentualnie można użyć własnych akcesoriów takich gąbka lub szczotka do mycia. Na terenie myjni w większości znajdują się również odkurzacze, oczywiście samochód należy przeparkować na stanowisko do odkurzania. Odkurzanie odbywa się po uiszczeniu opłaty wrzucając przynajmniej złotówkę do odkurzacza w odpowiednią szczelinę.

Myjnie automatyczne

Prawie na każdej stacji benzynowej dostępna jest myjnia automatyczna, należy w kasie zamówić odpowiedni program i podstawić się przed wjazdem do myjni. Jak będzie można wjechać, kierowca zostanie odpowiednio poinformowany. Przed myciem należy odkręcić antenę (jeśli jest taka możliwość), ruchome szczotki mogą zahaczyć i ją uszkodzić. Myjnia automatyczna jest wygodna i nawet nie trzeba wysiadać z samochodu, jednak uwaga, myjnia automatyczna jest także najbardziej destrukcyjna dla lakieru. Twarde obrotowe szczotki mogą doprowadzić lakier do nadmiernego zmatowienia. Cena takiej myjni, w zależności od programu, waha się od 20 do 35 zł.

Myjnia ręczna

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest myjnia ręczna, gdzie obsługa wykonuje całość pracy, a dokładnie podstawowe mycie karoserii, suszenie, wycieranie i woskowanie. Koszt takiego zabiegu średnio około 100 zł. Cena może nie porównywalna do myjni samoobsługowej czy automatycznej ale za to jakość, gdzie wszystko jest wykonywane ręcznie, jest nieporównywalna.

Sprzątanie wnętrza samochodu

Sprzątanie wnętrza polega przede wszystkim na odkurzaniu dywaników, foteli i bagażnika oraz wyczyszczeniu odpowiednimi detergentami plastików i kokpitu. Tego już nie da się zrobić ani myjką ciśnieniową, ani też automatyczną. Wszystko należy wyczyścić ręcznie. Tu na szczęście nie ma już problemu z zanieczyszczeniem gleby, wnętrze samochodu czyści się różnego rodzaju środkami w sprayu lub rozpylacza. Jedyne ograniczenie jest dostępie do prądu elektrycznego, w sytuacji gdy potrzebujemy odkurzyć. Dostępne są odkurzacze akumulatorowe lub podłączane do gniazda zapalniczki, niestety wydajność takich odkurzaczy jest stosunkowo niewielka. W każdym razie z odkurzacza można skorzystać na myjni samoobsługowej lub na stacji benzynowej.

Kompleksowe czyszczenie samochodu

Sprzątanie wnętrza można też zlecić na myjni ręcznej, oprócz tego oferują nie tylko samo odkurzanie ale także kompleksowe sprzątanie wnętrza, łącznie z demontażem foteli i dokładnym odkurzeniu podłogi. Co jakiś czas należałoby oprócz odkurzania, również wyszorować fotele, tapicerkę i chodniczki. Myjnia ręczna również takie usługi oferuje, a nawet jest możliwość zostawienia auta na dłużej w celu dokładnego umycia karoserii i sprzątania wnętrza na mokro. Koszt kompleksowego sprzątania waha się w zależności od dokładności od 115 zł do nawet 1000 zł, wszystko oczywiście zależy od tego czy w środku jest skóra i jak bardzo wnętrze jest zabrudzone.

Sprzątanie samochodu, to czynność, którą należy wykonywać co najmniej kilka razy do roku. Odświeżone auto poprawia komfort podróżowania ale to także mniejsza ilość bakterii i grzybów. Czyste auto to także świeży zapach, który pozwala dłużej cieszyć się zapachem nowości.