Odpowiednio dobrane opony zimowe to konieczność w tym trudnym okresie roku. Warunki na drogach są wówczas zdecydowanie niesprzyjające. Dlatego, właściwe ogumienie zwiększa zarówno komfort jazdy, jak i nasze bezpieczeństwo. Choć zmiana opon na zimowe wciąż według prawa nie jest obowiązkowa, to na szczęście większość kierowców decyduje się na ten racjonalny krok. Warto więc zaopatrzyć się w komplet opon zimowych dobrej jakości. A na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Oto garść przydatnych informacji na ich temat.

Opony zimowe - dlaczego są lepsze?

Opony zimowe różnią się od tych letnich przede wszystkim bieżnikiem, który ma głębsze rowki, grubsze klocki i większą liczbę lameli. Dzięki temu opona ma lepszą przyczepność, między innymi na nawierzchni pokrytej śniegiem, a także skuteczniej odprowadza wodę i błoto, których nie brakuje na drogach w okresie jesienno-zimowym.

Równie ważne jest to, że opony zimowe powstają z innych mieszanek niż ogumienie letnie. Guma jest w tym przypadku mieszana ze stosunkowo dużą ilością krzemionki. Dzięki temu opona zachowuje swoją miękkość nawet przy bardzo niskich temperaturach i tym samym ma wciąż dobrą przyczepność.

Opony zimowe - na co zwrócić uwagę?

Kupując opony na zimę, musimy się przede wszystkim upewnić, że będą one pasowały do felg oraz do ciężaru i osiągów samochodu. Szukając odpowiedniego ogumienia, trzeba zatem sprawdzić parametry, indeks prędkości oraz indeks nośności. Takie informacje z łatwością znajdziemy w instrukcji obsługi każdego pojazdu.

Dobór opon zimowych warto też oprzeć na tym, jakiego rodzaju autem się poruszamy, ile nim przeciętnie jeździmy oraz jaki jest nasz styl jazdy. Wszystko to ma również związek z tym, po jakich drogach najczęściej jeździmy. Na tej podstawie możemy zdecydować, jakiej klasy opony będą najrozsądniejszym wyborem pod względem ich jakości oraz ceny.

Dla właścicieli mniejszych samochodów, którymi poruszają się głównie po mieście, dobrym wyborem będą opony zimowe klasy ekonomicznej i średniej. Osoby, które często wyruszają w dłuższe trasy autem o dobrych osiągach, powinny z kolei sięgać po opony klasy średniej lub te premium. A jeśli zwykle nasz samochód pokonuje drogi wiejskie i górskie, warto pomyśleć o zimowych oponach asymetrycznych.

Sprawdzaj najnowsze testy opon zimowych

Każdego roku różnego typu kluby motoryzacyjne, stowarzyszenia, czy prasa branżowa przeprowadzają testy dostępnego na rynku ogumienia. Ich wyniki mogą być doskonałą podpowiedzią dla konsumentów, którzy stają przed wyborem najlepszych opon do swoich samochodów. Oczywiście dobrze jest zerknąć na co najmniej 2 lub 3 takie zestawienia, aby porównać ich rezultaty. Dzięki temu podjęcie decyzji może stać się znacznie łatwiejsze.