Masz porysowaną przednią szybę i nie wiesz, co masz teraz zrobić? Niestety, ubezpieczenie rzadko pokrywa koszt tego typu napraw, a usługi doświadczonych mechaników są drogie. Sprawdź, jak możesz wybrnąć z takiej sytuacji!

Działania przygotowawcze

Jeśli chcesz samodzielnie poradzić sobie z zarysowaniem, przygotuj:

  • wiertarkę z gumową tarczą polerską,
  • zestaw do usuwania rys na szybie,
  • środek do czyszczenia szkła,
  • ściereczkę z mikrofibry,
  • taśmę maskującą,
  • bezbarwny akrylowy lakier do paznokci,
  • soda oczyszczona i biała pasta do zębów.

Przydatne produkty

Tak, dobrze przeczytałeś, że akrylowy lakier jest przydatny jako zmywacz do zarysowań przedniej szyby. Działa jak uszczelniacz wypełniający rowki pozostawione przez rysy. Nie tylko jest klarowny, ale po wyschnięciu twardnieje, a przy prawidłowym użyciu pozostawia gładką powierzchnię.

Soda oczyszczona połączona z białą pastą do zębów działa dobrze tylko w przypadku mniejszych zadrapań. Wymaga wielokrotnych aplikacji, ponieważ dość szybko się zużywa.

Tlenek ceru występuje w postaci proszku, a po zmieszaniu z niewielką ilością wody staje się gęstą pastą. Wiele specjalistycznych produktów do polerowania szyb samochodowych zawiera tlenek ceru. To oznacza, że możesz kupić sam proszek lub produkt, który ma go w swoim składzie. Każda z tych opcji jest najlepszym sposobem na głębokie zarysowania przedniej szyby.

Jaka jest różnica między zadrapaniami a pęknięciem?

Przednia szyba zwykle składa się z dwóch arkuszy laminowanego szkła z warstwą tworzywa sztucznego pomiędzy nimi. Jeśli uszkodzenie przebije zewnętrzną warstwę, masz do czynienia z pęknięciem, jeśli nie - z rysą.

Chociaż możesz samodzielnie naprawić przednią szybą nie rozwiążesz problemu całkowicie. Nie bagatelizuj go. Poważne zarysowanie nie tylko dodatkowo pogorszy Twoją widoczność, ale może również zagrozić integralności przedniej szyby.

Pomyśl o zadrapaniu jako o rowku wyrytym w Twojej szybie. Wypełniając ten otworek czystą substancją, a następnie polerując powierzchnię, skutecznie usuwasz rysę.

Jak trwale i tanio usunąć rysy?

Najpierw musisz ustalić, czy naprawa jest w ogóle możliwa. Przesuń palcem lub paznokciem po powierzchni. Naprawiana rysa nie powinna zaczepiać się o paznokieć. Pamiętaj, że  musi być gładka w dotyku. Jeśli się złapie, prawdopodobnie jest zbyt głęboka, aby można ją było naprawić samodzielnie.

Używając płynu do mycia szyb i ściereczki z mikrofibry, wytrzyj całą przednią szybę. Upewnij się, że nie pozostały na niej żadne zanieczyszczenia. Kurz i brud mogą zbierać się na tarczy polerskiej, co dodatkowo porysuje szybę podczas polerowania.

Oddziel problematyczny obszar taśmą maskującą, aby nie stracić go z oczu. Jeśli jej nie masz, sięgnij po marker suchościeralny.

W zależności od produktów naprawczych, na które się zdecydowałeś,  być może będziesz musiał przygotować je do użycia. Dotyczy to proszku tlenku ceru, a także sody oczyszczonej i białej pasty do zębów, które wymagają dodania niewielkiej ilości wody.  To samo może dotyczyć niektórych produktów specjalistycznych. Jednak większość z nich ma postać żelu, który można podawać bezpośrednio na przednią szybę. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z wszelkimi dodatkowymi instrukcjami wymienionymi na butelce. W przypadku akrylowego lakieru do paznokci lub zmywacza do paznokci na bazie akrylu, wystarczy nałożyć, poczekać, aż wyschnie i wytrzeć.

W przypadku innych opcji będziesz musiał przymocować tarczę polerską do wiertarki. Następnie nałóż produkt i rozpocznij polerowanie. Chodzi o to, aby zachować mleczną konsystencję.

Polerowanie szyby

Wykonuj delikatne, okrężne ruchy, stosując przy tym niewielki nacisk. Posuwaj się w górę i dół zarysowanego obszaru. Pamiętaj, by nie zostawać zbyt długo w jednym miejscu. W przeciwnym razie możesz uszkodzić przednią szybę. Być może będziesz musiał powtórzyć ten proces kilkukrotnie. Na koniec wyczyść okno płynem do mycia szyb i wytrzyj ją ściereczką z mikrofibry.