Eksploatacja pojazdu

Jak usunąć plamy po sokach drzew z samochodu?

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 14.11.2022 22:08
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : Unsplash.com)

Kiedy zaparkujesz samochód pod dużym drzewem, możesz wrócić i zobaczyć plamy po sokach z drzew. Jeśli je zbagatelizujesz, mogą ściemnieć i trwale uszkodzić karoserię. Nie reagują dobrze na zwykły roztwór mydła. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Zmywacz do paznokci

Wlej trochę zmywacza do paznokci na wacik i wytrzyj nim plamę. Następnie usuń wszelkie pozostałości pastą z sody oczyszczonej i wodą. Następnie wyczyść samochód na myjni.

Spirytus mineralny

Zwilż miękką szmatkę spirytusem mineralnym (terpentyną). Przetrzyj szmatką plamy po sokach drzew. Następnie dobrze umyj problematyczny obszar wodą. Upewnij się, że nie zostały na aucie żadne pozostałości.

Alkohol izopropylowy

Aby zadziałał, potrzebujesz tylko rozcieńczonego roztworu. Wlej trochę alkoholu izopropylowego na ręcznik papierowy i nałóż na plamę. Delikatnie zetrzyj sok. Nie spiesz się. Pozwól rozpuszczalnikowi działać, a nie szoruj plamy na siłę. W przeciwnym razie możesz uszkodzić lakier.

Jeżeli nie masz alkoholu izopropylowego pod ręką, sięgnij po środek dezynfekujący do rąk. Pamiętaj, by najpierw wypróbować go na mało widocznym obszarze. Alkohol etylowy zawarty w preparacie do dezynfekcji  może rozpuścić sok drzewny.

Wyczyść auto jak najszybciej

Myjnie automatyczne są wygodne, ale rzadko pomagają w usunięciu zeschniętego soku drzew. Co ciekawe, mogą nawet pogorszyć sytuację. Sięgnij po gąbkę, zanim sok zdąży wyschnąć. Na początek przygotuj niezbędne akcesoria: kilka wiader gorącej wody, wąż ogrodowy lub myjka wysokociśnieniowa, gąbki, szampon samochodowy i ściereczkę z mikrofibry. Następnie zaparkuj auto w zacienionym miejscu, ale nie pod drzewem. Słońce przedwcześnie wysuszy wodę, pozostawiając zacieki i zwiększając ryzyko zarysowania.

Następnie dokładnie spłucz samochód. Upewnij się, że dotarłeś do wszystkich zakamarków. Jeśli zdecydujesz się użyć myjki wysokociśnieniowej, ustaw dyszę szerzej. Nie musisz się wtedy martwić, że uszkodzisz lakier. Teraz wyszoruj plamy po sokach drzew czystą gąbką. Pamiętaj, że gorąca woda zmiękczy nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Opłucz i powtórz, dopóki plamy nie będą już widoczne. Na koniec wysusz auto i nałóż mocną warstwę wosku samochodowego.

Plamy po sokach drzew: wypróbuj WD-40

Rozpyl WD-40 bezpośrednio na plamę po soku i poczekaj 5 minut. Nałóż na problematyczny obszar wilgotną szmatkę namoczoną w gorącej wodzie. Następnie użyj czystej szmatki, aby zetrzeć sok. Na koniec umyj obszar gorącą wodą i szamponem samochodowym.

Olej roślinny

Jeśli sok jest świeży, możesz go posmarować nietoksycznym olejem spożywczym, takim jak olej kokosowy lub rzepakowy. Poczekaj 5 minut. Nałóż na problematyczny obszar wilgotną szmatką, namoczoną wcześniej w gorącej wodzie. Zetrzyj plamy. Na koniec umyj wspomniane miejsce gorącą wodą i szamponem samochodowym.

Kilka praktycznych wskazówek

Do usuwania soku najlepiej nadaje się ściereczka z mikrofibry, bawełniany ręcznik frotte lub gąbka. Zawsze testuj produkt na niewidocznym obszarze samochodu. Sprawdź, czy nie odbarwił lakieru ani elementów wykończeniowych. Pamiętaj, że musisz tutaj wykazać się cierpliwością. Nie zeskrobuj plam twardym przedmiotem, ponieważ możesz uszkodzić karoserię. Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.