Porady

Jak usunąć głębokie rysy z samochodu?

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 18.10.2022 11:40
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot. elements.envato.com)

Parkujesz auto w najdalszych zakątkach parkingu? Używać pokrowca na samochód, kiedy tylko możesz? Woskujesz auto co tydzień? Niezależnie od tego, jak dobrze dbasz o swój samochód, prędzej, czy później pojawią się na nim rysy. Na szczęście istnieje kilka metod, które pomogą Ci się pozbyć tego problemu.

Lakierowanie auta

Karoseria samochodu składa się zwykle z kombinacji stali lub aluminium, a także innych stopów. Przednie i tylne zderzaki zazwyczaj wykonane są z włókna szklanego lub mieszanki różnych tworzyw sztucznych. 

Podkład służy do wypełniania wszelkich niedoskonałości powierzchni. Następnie pojawia się na nim uszczelniacz, który nie tylko zapewnia błyszczące wykończenie, lecz także pomaga chronić metal przed utlenianiem i rdzą. W procesie lakierowania ważną rolę odgrywa precyzyjne dobranie kolorów podkładów. Wiele lakierów bazowych ma właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu chronią warstwę podstawową przed uszkodzeniami związanymi z wilgocią. Do tego dochodzi jeszcze lakier bezbarwny, który stanowi pierwszą linię obrony przed warunkami atmosferycznymi. Wspomniany lakier nie zawiera żywicy ani pigmentów. Chroni warstwę bazową przed drobnymi zarysowaniami i promieniami UV.

Teraz powinieneś już uchwycić różnicę między lekką a głęboką rysą. Lekka rysa uszkadza bezbarwny lakier, ale nie sięga do bazowego. Z kolei głębokie zarysowanie wnika w lakier bazowy, a czasami nawet w podstawową warstwę. 

Jak poradzić sobie z lekkimi zadrapaniami?

Jeśli chcesz usunąć lekkie rysy, przygotuj: 1 puszkę WD-40 lub specjalny środek do usuwania zarysowań, 1 ściereczkę z mikrofibry, 1 butelkę pasty polerskiej. 

Najpierw wytrzyj problematyczny obszar ściereczką z mikrofibry, ponieważ wszelkie luźne cząsteczki mogą powodować dalsze szkody. Następnie spryskaj go WD-40 lub specjalnym środkiem. Odczekaj 15-20 sekund i delikatnie go wytrzyj, wykonując okrężne ruchy. Jeśli nie zauważysz zmiany, powtórz jeszcze raz. Nałóż niewielką ilość pasty polerskiej, by pozbyć się wszelkich nierówności.

Jak usunąć głębokie rysy?

Zastanawiasz się, jak usunąć głębokie rysy na samochodzie? Przygotuj: 1 butelkę alkoholu izopropylowego, 1 ściereczkę z mikrofibry, 1 puszkę lakieru zaprawkowego, 1 blok szlifierskiego wykonanego z miękkiej pianki, 2 arkusze papieru ściernego (gatunek 1500 i 2000), 1 puszkę szpachlówki, 1 niwelator rys lakieru samochodowego, 1 rolkę taśmy maskującej i 1 butelkę/pojemnik z woskiem samochodowym.

Najpierw wyczyść problematyczny obszar alkoholem izopropylowym i ściereczką z mikrofibry. Następnie użyj taśmy maskującej, aby oddzielić uszkodzenie. Pamiętaj, by zostawić około 3,5 cm z każdej strony. Owiń blok szlifierski papierem ściernym klasy 1500 i delikatnie zeszlifuj obszar wewnątrz taśmy, wykonując małe okrężne ruchy. Teraz nanieś niewielką ilość szpachlówki bezpośrednio na rysę. Pozostaw do wyschnięcia na 15-20 minut. Następnie użyj niewielkiej ilości niwelatora, by pozbyć się nadmiaru szpachlówki. 

Dodaj trochę lakieru zaprawkowego. Nanieś go lub pomaluj wzdłuż rysy, aż całkowicie zasłoni podkład. Poczekaj 15-20 minut. Pamiętaj, aby później dokładnie przeszlifować obszar papierem ściernym o grubości 1500. Teraz możesz nałożyć lakier bezbaewny za pomocą aplikatora lub sprayu. Pozostaw do wyschnięcia na noc. 

Przyklej taśmę maskującą 3,5 cm dalej, a następnie przeszlifuj powierzchnię na mokro papierem ściernym o gradacji 2000. Osusz obszar i sprawdź efekty. Na koniec nałóż w miejscu dawnej rysy wosk samochodowy.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.