Porady

Jak odświeżyć opony w samochodzie?

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 18.10.2022 11:15
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot. elements.envato.com)

Stare, szare opony mogą zepsuć wygląd samochodu. Przyczyną jest nadmierne nasłonecznienie. Promienie UV z czasem niszczą gumę, dlatego opona wygląda nijako. Może się też na niej pojawić kilka pęknięć. Chociaż istnieją różne produkty do odnawiania opon, takie jak spraye i pianki, żele najlepiej przywracają naturalną czerń. Sprawdź, jak odświeżyć opony!

Konserwacja krok po kroku

Wyczyść opony wodą i mydłem, aby usunąć brud i zanieczyszczenia. Następnie wytrzyj je czystym ręcznikiem. Teraz nanieś na gąbkę żel z filtrem UV. Nadmierna ekspozycja na słońce kruszy gumę. Może to ostatecznie zrujnować integralność opony. Wmasuj cienką warstwę żelu za pomocą ruchów okrężnych. Dzięki temu równomiernie nałożysz preparat. Dodaj kolejną warstwę żelu, jeśli chcesz, by opony błyszczały. Jeśli nie, pojedyncza warstwa przywróci oponie pierwotną, matową czerń. Powtarzaj taki zabieg 1-4 razy w tygodniu. Dzięki temu uchronisz opony przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Odświeżenie opon: olej rycynowy i alkohol

Jeśli chcesz przywrócić opon naturalny połysk, sięgnij po olej rycynowy. Pamiętaj, by przed czyszczeniem założyć rękawice nitrylowe i okulary ochronne. Przygotuj: 100 ml oleju rycynowego, 30 ml płynu do mycia naczyń, 300 ml alkoholu izopropylowego i 7,5 l wody.

Najpierw wymieszaj płyn do mycia naczyń z wodą. Do mycia opon użyj szczoteczki z miękkim włosiem. Następnie użyj odrobiny alkoholu izopropylowego, aby usunąć uporczywe zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby stosować go z umiarem. W przeciwnym razie może wysuszyć gumę. Nałóż odrobinę na ręcznik papierowy i wytrzyj całą oponę do czysta. Na koniec wlej olej rycynowy na świeży ręcznik lub ściereczkę z mikrofibry. Nałóż go ruchem okrężnym wokół całej opony. Dzięki temu zapewnisz oponom imponujący połysk.

Czyszczenie opon roztworem boraksu

Zastanawiasz się, jak przygotować domowy środek do czyszczenia opon? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Przygotuj: boraks, ciepłą wodę, szczotkę, płyn do mycia naczyń i olejek cytrynowy. Za pomocą dobrej szczotki zetrzyj cały brud, który gromadzi się między rowkami i na powierzchni. Dzięki temu wydłużysz żywotność opony. Na początek dodaj ½ szklanki boraksu do 1 wiadra ciepłej wody. Doskonale poradzi sobie z uporczywym zabrudzeniem.

Ocet i woda

Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1. Możesz wlać tę mieszankę do butelki z atomizerem, aby ułatwić sobie pracę. Spryskaj roztworem wszystkie opony, poczekaj kilka minut, a następnie zetrzyj płyn.

Olejek dla niemowląt

To skuteczny, ale tani nabłyszczacz do opon. Co ważne, nie zawiera szkodliwych chemikaliów. Zawiera tylko naturalne substancje. Przygotuj: jedną szklankę oliwki dla niemowląt, pół szklanki wody, 2-3 krople płynu do mycia naczyń i czyste ręczniki.

Wlej olej i płyn do mycia naczyń do słoika. Następnie dodaj pół szklanki wody. Dobrze wymieszaj, mocno potrząsając. Przelej miksturę do butelki z rozpylaczem, a następnie energicznie wstrząśnij. Spryskaj oponę roztworem. Pamiętaj, aby wytrzeć ją czystym ręcznikiem. Wystarczy, że powtórzysz zabieg raz na kilka miesięcy. Jeśli jednak chcesz, aby opony wyglądały jak nowe, czyść je przynajmniej raz w tygodniu.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.