Porady

Jak jeździć bezpiecznie we mgle?

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 25.11.2020 19:03
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : Unsplash.com)

Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, możesz mieć problem z jazdą we mgle. To jedno z najniebezpieczniejszych warunków pogodowych, z jakimi możesz się borykać. Gęsta mgła może prawie do zera zmniejszyć widoczność kierowcy. Każdego roku powoduje dużo wypadków. Sprawdź, jak się zachować w takiej sytuacji.

Tylko światła mijania!

Pamiętaj, by nie włączyć długich świateł. W przeciwnym razie możesz oślepić kierowców jadących z naprzeciwka. Używaj tylko świateł mijania (krótkich), by nie zwiększać ryzyka na drodze. Pamiętaj, że silne światło odbija cząsteczki wody we mgle i sprawiają, że wydaje się gęstsza. Wiele pojazdów wyposażonych jest w specjalne światła przeciwmgielne. Sprawdź, czy Twój samochód jest wyposażony w oświetlenie przeciwmgielne. Może, ale nie musi, poprawić widoczność.

Włącz wycieraczki przedniej szyby

Wycieraczki pomogą utrzymać szybę w czystości, nawet jeśli nie pada. Ustaw je na najniższym poziomie i sprawdź, czy ułatwią Ci jazdę.

Używaj hamulców z umiarem

Jeśli dojedziesz do miejsca, w którym występuje silna mgła, najprawdopodobniej Twoim pierwszym odruchem będzie zatrzymanie się i przeczekanie. Pamiętaj, że kierowcy jadący za Tobą również mają ograniczoną widoczność. Nie zwalniaj więc gwałtownie. W przeciwnym razie musisz liczyć się z tym, że nadjeżdżający samochód uderzy w tył Twojego auta. Nagłe zatrzymanie pojazdu powoduje często reakcję łańcuchową i groźne wypadki.

Zanim zwolnisz, spójrz w lusterka. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz delikatnie zahamować. Im wcześniej zaczniesz naciskać hamulce, tym lepiej. W ten sposób ostrzegasz innych kierowców z odpowiednim wyprzedzeniem, zmniejszając ryzyko wypadku.

Zachowaj dystans

Zachowaj zdecydowanie większą odległość niż zazwyczaj. Chociaż możesz nie czuć się komfortowo, gdy nie widzisz innych pojazdów, lepiej nie ryzykować. Jeśli mgła zacznie Cię przytłaczać lub zdezorientuje, zjedź na pobocze i włącz światła awaryjne. Jeżeli masz taką możliwość, podjedź na stację benzynową lub ogólnodostępny parking. Chwilę odpocznij i spokojnie ruszaj dalej.

Pozostaw duży odstęp między Twoim samochodem a pojazdem przed Tobą. Zmniejszona widoczność oznacza dłuższą drogę hamowania, więc dodatkowa przestrzeń działa na plus. Innymi słowy, zwolnij! Co prawda, dotarcie do celu może Ci zająć więcej czasu, ale stawiaj bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Mgła zazwyczaj pojawia się we wczesnych godzinach porannych i znika po wschodzie słońca. Jeśli jedziesz nocą w wyjątkowej gęstej mgle, rób często przerwy, by dać odpocząć oczom.

Wyłącz tempomat

Podczas jazdy we mgle mogą czekać na Ciebie różne niespodzianki. Nie warto więc w takiej sytuacji polegać na tempomacie. Wyłączając wspomnianą funkcję, zyskujesz pełną kontrolę nad samochodem.

Nie przyspieszaj, jeśli samochód z tyłu jedzie zbyt blisko Być może kusi Cię, by zgubić auto siedzące na ogonie. Nie rób tego! W przeciwnym razie sytuacja stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna. Trzymaj się bezpiecznego, rozsądnego ograniczenia prędkości we mgle, nawet jeśli inni kierowcy tego nie robią.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.