Porady

Jak czyścić kierownicę w samochodzie?

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 18.10.2022 10:07
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot. elements.envato.com)

Czyszczenie wnętrza samochodu może być trudne, tym bardziej, jeśli zabierasz się za kierownicy. Pamiętaj, że systematycznie odkładają się na niej bakterie i zarazki. Chociaż umycie jej samą wodą może być kuszące, to nie wystarczy, aby pozbyć się nagromadzonego brudu. Z drugiej strony używanie chemikaliów może uszkodzić materiał. Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić kierownicę, skorzystaj z naszych podpowiedzi! 

Usuń brud

Jeśli marzysz o czystej kierownicy, trzymaj w schowku na rękawiczki czystą, małą ściereczkę. Dzięki temu w każdej chwili możesz po nią sięgnąć. Zanim wysiądziesz z samochodu, poświęć chwilę na wytarcie brudu z kierownicy.

Wyczyść skórzaną kierownicę

Przynajmniej raz w tygodniu spróbuj wyczyścić skórzaną kierownicę. Po starciu brudu zwilż wilgotną szmatkę środkiem do czyszczenia skóry i przetrzyj kierownicę. Następnie spłucz szmatkę i ponownie wytrzyj skórę. Na koniec wytrzyj do sucha miękkim ręcznikiem. Możesz też użyć specjalnej odżywki do skóry samochodowej. Delikatnie wmasuj preparat w kierownicę i pozostaw do wyschnięcia na około 30 minut. Następnie zetrzyj ręcznikiem nadmiar odżywki. 

Rutynowa konserwacja: chusteczki nawilżające dla niemowląt

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na czyszczenie kierownicy, użyj chusteczek nawilżających dla niemowląt. Nie musisz wtedy trzymać w aucie butelek z atomizerem i ręczników. Co ważne, zawierają tylko niezbędną ilość środka czyszczącego i odżywki, dzięki czemu nie musisz ich później ścierać. 

Jak usunąć rysy ze skórzanej kierownicy?

Najpierw przetrzyj kierownicę miękką szmatką zamoczoną w białym occie. Nałóż palcami trochę barwnika do skóry na zadrapania. Dzięki temu rysy staną się niewidoczne dla oczu. Wypoleruj kierownicę bezbarwną pastą do butów, która ochroni skórę przed przyszłymi zarysowaniami. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, poczekaj około 24 godziny.

Istnieje jeszcze inny sposób na pozbycie się zadrapań ze skórzanej kierownicy. Potrzebujesz: oliwy z oliwek lub olejku dla niemowląt oraz miękkiej, bawełnianej ściereczki. Najpierw przetrzyj kierownicę szmatką. Lekko pocieraj dotknięty obszar, używając okrężnych ruchów, aby wygładzić zadrapania. Kontynuuj ruch na zewnątrz od zadrapań. W ten sposób wchłoną olej i będą ciemniejsze niż skóra. Ten efekt zniknie po wyschnięciu. Następnie nanieś oliwkę lub olejek w pozostałą część kierownicy. Pamiętaj, aby wprowadzać produkt powoli. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy nie świeci już słońce. Pozostaw kierownicę do wyschnięcia na 12-18 godzin. Upewnij się, że nie narażasz jej na działanie światła ani słońca. W razie potrzeby powtórz zabieg, aż znikną wszystkie zadrapania.

Jak wyczyścić kierownicę ze sztucznej skóry?

Kierownica zazwyczaj wykonana jest z poliuretanu, zwanego czasem sztuczną skórą. Możesz ją łatwo wyczyścić za pomocą zwykłego mydła i wody. Jeśli jest bardzo brudna, możesz sięgnąć po profesjonalne preparaty. Upewnij się, że dokładnie ją wytarłeś. Niekiedy ma niewidoczne szwy, na których szybko gromadzi się brud. 

Jak usunąć plamy tłuszczu ze skórzanej kierownicy?

Przygotuj: skrobię kukurydzianą, odkurzacz (nasadka z miękką szczotką) i miękką, bawełnianą ściereczkę. Najpierw przetrzyj kierownicę szmatką, aby pozbyć się tłuszczu powierzchniowego. Następnie nałóż na plamę skrobię kukurydzianą i poczekaj 10 minut. Odkurz pozostałości za pomocą specjalnej nasadki. W razie potrzeby powtórz kilkukrotnie zabieg.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.