Eksploatacja pojazdu Mycie

Czyszczenie dywaników samochodowych - najlepsze porady

Jeśli dużo jeździsz samochodem, dywaniki z czasem zaczną się brudzić. Nie musi być to sezon jesienno zimowy, w którym bez czyszczenia ani rusz.  Pamiętaj, by regularnie je czyścić. W przeciwnym razie staną się siedliskiem bakterii. Zastanawiasz się, jak wyczyścić uporczywe plamy? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot. elements.envato.com)

Czyszczenie dywaników profesjonalnymi środkami

Zastanawiasz się, jak wyczyścić dywaniki w samochodzie? Potrzebujesz odkurzacza, szczoteczki z miękkim włosiem, ręczników kuchennych i środka do czyszczenia dywanu.

Najpierw wyjmij dywaniki i wszystkie śmieci z auta. Następnie odkurz dywan, mocno dociskając do niego odkurzacz. Pamiętaj, by odkurzyć pod pedałami i siedzeniami. Upewnij się, że dotarłeś do wszystkich zakamarków. Teraz nałóż środek na widoczne plamy. Poczekaj kilka minut, a następnie szoruj miękką szczotką lub szmatką. Stosuj przy tym okrężne ruchy. Wytrzyj dywanik wilgotną szmatką, jeśli tak zaleca producent. Połóż dywany w słonecznym miejscu, by szybciej wyschły. Jeśli są bardzo mokre, przetrzyj je ręcznikami kuchennymi. 

W przypadku starszych, uporczywych plam, zmieszaj płyn do naczyń, ocet i sodę oczyszczoną w butelce z rozpylaczem w proporcji 1:1:1. Rozpyl roztwór na plamę i pozostaw na 10 minut, zanim zaczniesz szorować. Odkurz dywaniki, aby zebrać wszystkie zabrudzenia. Ponownie włóż je do samochodu. 

UWAGA: jeśli nie jesteś pewny jak zareaguje Twój dywanik na produkt piorący, to zrób test w niewidocznym miejscu. 

Przygotuj roztwór nadtlenku wodoru i cytryny

Nadtlenek wodoru jest silnym środkiem czyszczącym. Z drugiej strony olejek cytrynowy doskonale odtłuszcza i ładnie pachnie. Wspomniany roztwór skutecznie usuwa plamy. Wlej 1-2 szklanki wody do wiadra i dodaj ¾ szklanki nadtlenku oraz 4 krople olejku cytrynowego. Dobrze wymieszaj przed użyciem.

Szukasz sposobu na uporczywe plamy? Wlej do pojemnika 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń i 1 filiżankę ciepłej wody. Teraz dobrze wymieszaj i umyj dywan czystą szmatką.

Zastanawiasz się, jak zrobić domowy odtłuszczacz do dywanów? Wymieszaj po ½ szklanki octu, płynu do mycia naczyń i sody oczyszczonej. Wlej roztwór do butelki z rozpylaczem i dobrze wymieszaj. Teraz nałóż miksturę na powierzchnię.

Jeśli masz bardzo brudne dywaniki, możesz użyć odkurzacza parowego lub specjalnej maszyny do czyszczenia dywanów. Pamiętaj, by po wyczyszczeniu zetrzeć nadmiar wody i detergentu wilgotną szmatką. W przeciwnym razie woda może wnikać przez włókna, zwiększając ryzyko pleśni.

Jak usunąć plamy po napojach?

Niewidoczne wstrząsy, ostre zakręty i nagłe zatrzymania mogą spowodować kilka niefortunnych plam po kawie, napoju gazowanego, czy herbaty. Na szczęście możesz je łatwo usunąć zimną wodą i papierowymi ręcznikami.

Delikatnie nasącz plamę zimną wodą, a następnie osusz powierzchnię za pomocą szmatki lub papierowych ręczników. Poczekaj, aż problematyczne miejsce wyschnie. Nie używaj gorącej wody, ponieważ utrwalisz plamę i jeszcze trudniej będzie Ci ją usunąć.

Usuwanie plam ze smaru

Nałóż niewielką ilość rozcieńczalnika na bawełnianą szmatkę i wytrzyj plamę okrężnymi ruchami. Weź papierowy ręcznik i wytrzyj nadmiar środka. Niektóre produkty mogą odbarwić dywan lub spowodować jego blaknięcie, dlatego najpierw wypróbuj je w małym, niewidocznym miejscu.

Usuwanie atramentu

Nikt nie lubi znajdować plam atramentu na dywaniku samochodowym, ale jeśli masz małe dzieci, może się tak zdarzyć. Spryskaj miejsce lakierem do włosów i posyp plamę niewielką ilością soli kuchennej. Użyj wilgotnej szmatki, aby przetrzeć plamę okrężnymi ruchami. Osusz obszar ręcznikiem kuchennym.

Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.

Nie przegap