Porady

Głośna muzyka w samochodzie

Chociaż polskie prawo nie reguluje maksymalnej ilości decybeli, jakie można słuchać w samochodzie,to słuchanie głośno muzyki w aucie stoi w dużej sprzeczności z zasadami bezpiecznej jazdy samochodem.

Analogicznie problem wygląda ze słuchaniem muzyki w słuchawkach. Jeżeli zastanawiałeś się oprócz słuchania głośno muzyki,  czy jeszcze można jeździć autem, słuchając muzyki w słuchawkach, już na początku tego artykułu, błagalnie prosimy, nie rób tego! Poniżej wyjaśniamy dlaczego!

Najważniejsze informacje

  • Słuchanie głośnej muzyki w samochodzie może znacząco obniżać poziom koncentracji kierowcy, co jest sprzeczne z zasadami bezpiecznej jazdy.
  • Polskie prawo nie określa maksymalnej ilości decybeli dozwolonej w samochodzie, ale ważne jest, aby zachować umiar dla bezpieczeństwa.
  • Głośna muzyka w aucie odcina kierowcę od dźwięków zewnętrznych, co może uniemożliwić usłyszenie klaksonów ostrzegających o niebezpieczeństwie lub syren pojazdów uprzywilejowanych.
  • Słuchanie muzyki w słuchawkach podczas jazdy jest jeszcze bardziej niebezpieczne i zdecydowanie odradzane.
  • Głośna muzyka może uniemożliwić zauważenie problemów z pojazdem, takich jak kwestie związane z silnikiem, układem hamulcowym czy skrzynią biegów.
  • Badania wskazują, że słuchanie głośnej muzyki w samochodzie może zmniejszyć skupienie kierowcy nawet o 20%
Muzyka w samochodzie, ilustracja do artykułu o słuchaniu głośnej muzyki w aucie
(Muzyka w samochodzie, ilustracja do artykułu o słuchaniu głośnej muzyki w aucie : mstandret)

Jeżdżąc z głośną muzyką lub w słuchawkach:

  • odcinasz się dźwiękowo od świata zewnętrznego
  • Twoja koncentracja spada. 

Odcinając się od świata zewnętrznego, możesz nie usłyszeć klaksonów ostrzegających Cię o niebezpieczeństwie lub co ważniejsze, samochodów uprzywilejowanych. Słuchając głośno muzykę, nie słyszysz również pracy swojego auta, możesz nie zauważyć problemów z silnikiem, układem hamulcowym czy skrzynią biegów. 

Większość badań podkreśla, że człowiek może się skupić na jednej rzeczy, słuchanie głośnej muzyki w samochodzie odbiera nam 20% skupienia. 

redaktor motoryzacyjny, specjalizuję się w pisaniu artykułów motoryzacyjnych, recenzji i poradników