Porady

Gdzie naprawić auto tanio i skutecznie?

Grzegorz Chruścielewski
Grzegorz Chruścielewski

redaktor naczelny


  • 14.11.2022 21:26
  • 2 minuty czyt.
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : fot. elements.envato.com)

Niesprawne auto to ogromny problem dla wielu osób, które korzystają z tego środka transportu na co dzień. Jakakolwiek awaria jest wówczas naprawdę dużym wyzwaniem logistycznym i często też finansowym. Nie da się przecież ukryć, że koszt samych napraw, jak i części zamiennych bywa wysoki. I tu pojawia się pytania dotyczące tego, gdzie powinniśmy naprawiać samochód, aby było tanio, ale przy tym też oczywiście profesjonalnie i skutecznie. Czy da się w ogóle pogodzić te dwie kwestie? Poniżej znajdziecie nasze podpowiedzi.

Autoryzowane serwisy - ASO

Autoryzowane Serwisy Obsługi należące do poszczególnych producentów pojazdów to wybór przede wszystkim właścicieli zupełnie nowych samochodów na gwarancji. Pozostali kierowcy raczej unikają takich miejsc, głównie ze względu na oferowane nam w takich punktach ceny. Są one z reguły stosunkowo wysokie, a zatem jeśli zależy nam na naprawdę taniej naprawie lub przeglądzie, to mocno się zawiedziemy.

Co innego, jeżeli naszym priorytetem jest profesjonalna naprawa, która stanie się swego rodzaju gwarancją, że auto będzie działało bez zarzutu przez dłuższy czas. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest między innymi to, że pracujący w takich miejscach specjaliści nieustannie się szkolą. Dzięki temu mają najnowszą wiedzę na temat sposobów radzenia sobie z poszczególnymi usterkami. A dodatkowo mogą korzystać również ze wsparcia inżynierów koncernu, które w wielu przypadkach może okazać się kluczowe dla skutecznego usunięcia awarii w samochodzie.

Niezależne serwisy samochodowe

Zdecydowana większość kierowców w przypadku awarii szuka pomocy w niezależnych serwisach i mniejszych warsztatach samochodowych. I trudno jest się temu dziwić, ponieważ z reguły znajdują się one bliżej naszego miejsca zamieszkania i są po prostu znacznie tańszą alternatywą dla ASO. Stawki za naprawy nawet w dużych warsztatach tego typu są zwykle o wiele niższe niż w autoryzowanych serwisach producentów samochodów.

Czy w takim miejscu uzyskamy jednak fachową pomoc? To oczywiście zależy od tego, na kogo trafimy. Nie brakuje przecież punktów, w których każdego dnia wykonuje się mnóstwo napraw, ale ich efekt jest co najwyżej średni. Dlatego wybierając mechanika, któremu powierzymy nasze auto, warto kierować się chociażby poleceniami znajomych oraz rodziny. A jeśli nikt z naszego otoczenia nie jest nam w stanie wskazać dobrego warsztatu, skorzystajmy z opinii zostawianych w sieci. Warto przy tym pamiętać, że w serwisach niezależnych i mniejszych warsztatach również znajdziemy naprawdę świetnych fachowców. I bardzo często posiadają oni nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale też pasję do tego, co robią.Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.