Ford Kuga, od swojego debiutu w 2007 roku, przeszedł imponującą ewolucję. Z pierwotnego kompaktowego SUV-a, stworzonego z myślą o miejskiej mobilności i rodzinnych wyjazdach, do nowoczesnego, zelektryfikowanego lidera wśród europejskich hybryd typu plug-in. Przez 16 lat Ford Kuga nie tylko zyskał na rozmiarach i technologiach, ale również na popularności. Stał się wyborem nr 1 w swojej klasie w Europie.

Rozwój designu i funkcjonalności

Pierwsza generacja Forda Kugi zadebiutowała z założeniem połączenia miejskiej funkcjonalności z rodzinny komfortem, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów. Wzornictwo było inspirowane popularnymi wówczas modelami Focus i Mondeo, a konfiguracja napędu na przednie lub wszystkie koła wyznaczała standardy dla przyszłych SUV-ów. Drugie wcielenie Kugi, wprowadzone w ramach strategii „One Ford”, przyniosło ze sobą wzrost wymiarów i zastosowanie szeregu nowoczesnych technologii. Pojazd zyskał na przestronności i bezpieczeństwie, co potwierdziło 5 gwiazdek w testach Euro NCAP oraz nagroda za system wzywania pomocy.

Innowacje i technologia

W 2016 roku Ford Kuga przeszedł facelifting, który przyniósł nowy design przedniej części i wnętrza, wzbogaconego o system multimedialny SYNC 3. Wprowadzenie stylizacji ST-Line i Vignale podkreśliło sportowy i luksusowy charakter modelu. Trzecia generacja Kugi, zaprezentowana w 2019 roku, zrewolucjonizowała podejście do napędów hybrydowych w gamie Forda. Dzięki oferowaniu miękkiej hybrydy, pełnej hybrydy oraz plug-in Kuga stała się liderem w zelektryfikowanej mobilności, a dzięki pakietowi Ford Co-Pilot360 – wyznaczyła nowe standardy w asystowaniu kierowcy.

Przełomowa czwarta generacja

Najnowsza odsłona Forda Kugi, wprowadzona na rynek w 2024 roku, jest znacznie dłuższa i szersza od swoich poprzedników. Zaskakuje zasięgiem do 69 km na samym napędzie elektrycznym oraz zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy, w tym adaptacyjnym tempomatem nowej generacji. Wyposażenie dopełnia najnowszy system informacyjno-rozrywkowy SYNC 4 z 13-calowym ekranem, oferujący łączność 5G. Popularność Kugi w wersji plug-in hybrid, potwierdzona trzyletnim liderowaniem w sprzedaży w Europie, świadczy o zaufaniu klientów do marki i innowacyjności tego modelu. Kuga dowodzi, że SUV może być zarówno funkcjonalny, jak i ekologiczny. Z powodzeniem łączy zaawansowaną technologię z komfortem użytkowania. Historia Forda Kugi to opowieść o ciągłym dążeniu do doskonałości, w której każda kolejna generacja stanowi odpowiedź na zmieniające się potrzeby i oczekiwania kierowców. Od miejskiego SUV-a dla rodziny po zelektryfikowanego lidera wśród hybryd typu plug-in, Kuga przeszła długą drogę. Udowodniła, że innowacja i adaptacja to klucz do sukcesu w dynamicznie zmieniającym się świecie motoryzacji.