Produkcja i rozwój Škody w 2023 roku

Škoda wyprodukowała w 2023 roku ponad 888 tys. samochodów i w ten sposób zademonstrowała swoją zdolność do adaptacji w trudnym środowisku. Warto dodać, że 781 tys. pojazdów zostało wyprodukowanych w Czechach, a pozostałe 107 tys. w zakładach międzynarodowych. Produkcja obejmowała nie tylko samochody, ale również kluczowe komponenty jak systemy akumulatorów PHEV i MEB, osie oraz silniki, wykorzystywane w innych pojazdach Grupy Volkswagen.

Internacjonalizacja marki

Škoda poczyniła znaczące postępy w swojej strategii internacjonalizacji. Wejście na rynki wietnamski i kazachstański stanowi kluczowe kroki w rozszerzaniu globalnych zdolności produkcyjnych. W Indiach fabryka w Pune wyprodukowała niemal 48 tys. lokalnych modeli Kushaq i Slavia, a fabryka w Aurangabad dostarczyła ok. 4,4 tys. samochodów. Dodatkowo nowe Centrum Ekspedycji Części w Pune stało się centrum logistycznym dla modeli Kushaq i Slavia, eksportowanych do Wietnamu.

Produkcja w Czechach

W Mladá Boleslav wyprodukowano ok. 556 tys. egzemplarzy różnych modeli, a także kluczowe komponenty takie jak skrzynie biegów, osie i silniki. W Kvasinach powstało 225 tys. sztuk modeli Karoq, Kodiaq, Superb i Superb iV, a w Vrchlabí skupiono się na produkcji automatycznych skrzyń biegów DQ200.

Rozwój międzynarodowych zakładów produkcyjnych

W zakładzie Volkswagena w Bratysławie produkcja Škody objęła ponad 36 tys. egzemplarzy SUV-a Karoq i nowej generacji Superb. W Salomonowie, na Ukrainie, wyprodukowano 2,58 tys. samochodów z zestawów SKD. To wszystko świadczy o rosnącej międzynarodowej roli marki.

Rok 2023 był rokiem pełnym sukcesów dla Škody, która pomimo globalnych wyzwań, zdołała nie tylko utrzymać, ale nawet zwiększyć swoje zdolności produkcyjne oraz rozwinąć swoją obecność na międzynarodowych rynkach.