W zależności od technologii akumulatory lub baterie zawierają całą masę ołowiu, kwasu siarkowego lub innych pierwiastków bardzo szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Nie będziemy zagłębiać się, jakie to niesie skutki, ale są duże i gdy tylko Twój akumulator wymaga wymiany, nie wyrzucaj go na zwykły śmietnik lub nie przechowuj w garażu. Pozbądź się akumulatora w miejscach, które przedstawiamy poniżej, uratujesz dzięki temu środowisko i pozwolisz odzyskać z niego, choć niebezpieczne, to bardzo potrzebne surowce. 

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Masz kilka możliwości, które przewiduje ustawodawca i firmy zajmujące się obrotem akumulatorów:

  • Oddaj stary akumulator sprzedawcy. Każdy sprzedawca obracający akumulatorami ma obowiązek odebrać od Ciebie stary akumulator i oddać go do utylizacji.
  • Oddaj zużyty akumulator do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
  • Oddaj akumulator na auto złom.

Pamiętaj, żeza zutylizowanie zużytego akumulatora nie trzeba płacić, a oddając go do sprzedawcy, kiedy kupujesz nowy, zaoszczędzasz na kaucji, której stawka aktualnie wynosi trzydzieści złotych.

Oddając akumulator na złom, zyzkasz jakieś 10 - 15 złotych. Oddając akumulator do PSZOK (taki punkt znajdziesz w każdej gminie) robisz to za darmo, za utylizację akumulatorów nie płacimy