Porady

Szyberdach - czy to droga do gwiazd czy droga do warsztatu?

15.11.2023 12:57
Szyberdach
(Szyberdach : envato, arthurhidden)

Szyberdach to rodzaj szyby samochodowej zamontowanej w dachu samochodu, ale na początku trzeba wyjaśnić, skąd pochodzi nazwa szyberdach, bo wbrew pozorom nie ma początku w szybie, a po dalszej części  mojego artykułu ocenisz czy jest to rozwiazanie dla Ciebie. 

Szyber pochodzi nie od szyby, a od niemieckich słów  Schieber, czyli suwak oraz schieben, czyli czasownik przesunąć.  Po angielsku szyberdach szukaj pod pojęciem sunroof. 

Szyberdach we współczesnych samochodach nie jest tylko przesuwany, zdarzają się też modele uchylane do góry, a szyberdachy można podzielić na te otwierane mechanicznie lub w prawie większości przypadków nowych aut elektrycznie. 

Do czego służy szyberdach?

Szyberdach jest bardzo dobrym sposobem na wietrzenie nagrzanego samochodu. Znakomicie ułatwia cyrkulację powietrza we wnętrzu nagrzanego samochodu i jest uzupełnieniem, a nie zamiennikiem klimatyzacji.  

Czy warto mieć szyberdach?

Szyberdach jest nieprzeceniony podczas upalnych dni, gdy zostawiamy samochód w słońcu na parkingu. 

Ponadto warto pomyśleć o takiej funkcjonalności w samochodzie jeżeli jesteś palaczem, taksówkarzem, który musi często wietrzyć auto oraz

Jak działa szyberdach?

Nagrzane  powietrze z wnętrza samochodu jest wysysane przez szyber dach, wymiejniając się na powietrzne chłodne.

Dodatkowo:

  • powietrze nie leci bezpośrednio na osoby znajdujące się w samochodzie tak jak w przypadku otwartych szyb bocznych
  • szyberdach nie generuje tak dużego hałasu jak otwarte szyby boczne

Jakie są rodzaje szyberdachów?

Nie masz szyberdachu, a chciałbyś mieć? Na rynku istnieje wiele firm produkujących uniwersalne szyberdachy, które pasują do wielu modelu samochodów.

Pamiętaj również, że szyberdach to nie to samo co dach panoramiczny.  Szyberdachy, tak jak i dachy panoramiczne zwiększają znacząco cenę danego modelu. 

Jakie najczęstsze usterki ma szyberdach?

Jeżeli planujesz w swoim samochodzie posiadać okno dachowe, to musisz pamiętać o odpowiedniej konserwacji, inaczej czeka Cię trochę możliwych usterek, jakimi są:

  • przeciekanie szyberdachu - w nowych modelach na szczęście uszczelka szyberdachu jest już przeważnie wytrzymała i silikonowa
  • zacinanie się szyberdachu