O motocyklistach mówi się, że są ryzykantami. Faktycznie brawurowa jazda na motocyklu kończy się często bardzo nieprzyjemnie, dodatkowe zagrożenie stwarzają poruszające się po szosach samochody - nawet gdy motocyklista nie zawini jest zdecydowanie bardziej narażony na przykre konsekwencje każdego wypadku - nie chroni go pancerz samochodu. Jedyną ochroną jest ubiór i własne umiejętności.

Jeśli ubiór to oczywiście kask, ale i buty są niezmiernie istotne. Dobre, mocne obuwie jest w stanie ochronić nogi przed przykrymi w konsekwencje obrażeniami dolnych partii ciała. Oczywiście ani kask, ani najlepsze nawet buty zagrożeń nie wyeliminują, tym niemniej są w stanie zminimalizować ich skutki, a i to jest już dużym osiągnięciem.

Jakie buty na motocykl?

Najogólniej rzecz biorąc obuwie dla motocyklistów można podzielić na dwie kategorie: buty niskie i wysokie. W tych pierwszych cholewka sięga nieco za kostkę, a nawet niżej, w drugich cholewka jest znacznie wyższa. Jedne są wygodne o tyle, że nie krępują ruchów stopy (długa cholewka jakkolwiek miękką by nie była zawsze stanowi pewną barierę) i zapewniają większą przewiewność. Drugie mają znacznie większe walory ochronne.

Z drugiej strony należy pamiętać i o tym, że współczesne obuwie specjalistyczne, te najlepszych marek, produkowane jest z takich materiałów, które niezależnie od innych cech konstrukcyjnych zapewniają nogom możliwość oddychania, a i w stopniu minimalnym ograniczają ruchomość stopy.

Kwestie bezpieczeństwa

Wysokie buty dobrej jakości są bezpieczniejsze od butów z niską cholewką. To oczywiste. Z drugiej strony to właśnie jakość wykonania i zastosowane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że wysokie cholewki sprawdzają się lepiej. Generalnie przy zakupie należy zwracać uwagę na typowe ochraniacze. Im jest ich więcej tym lepiej. Z drugiej strony należy też przyjrzeć się i temu, czy przypadkiem taki opancerzony but nie utrudnia ruchu w czasie chodzenia. W końcu poruszamy się nie tylko na motocyklu. Od czasu do czasu trzeba pokonać parę metrów pieszo.

Konstrukcja obuwia na motocykl

Dobrej jakości buty osłaniają całą nogę, łącznie ze stopą. Standardem stało się już wzmacnianie podeszew butów w miejscach, w których but styka się z jakimiś elementami motocykla (np. z dźwignią zmiany biegów). Część producentów, mają na myśli komfort, oszczędność i uatrakcyjnienie obuwia idzie jeszcze dalej tworząc buty dla motocyklistów z wymiennymi elementami. Kupując takie buty po zniszczeniu podeszwy nie musimy wymieniać całości - wystarczy wymiana tego jednego elementu.

Za dobre buty motocyklowe trzeba niestety sporo zapłacić. Kultowa marka - Daytona - oferuje modele kosztujące ponad półtora tysiąca złotych, choć dobre jakościowo obuwie innych marek można kupić nawet za niewiele ponad pół tysiąca.