Skrzynia biegów wpływa nie tylko na charakter samochodu, ale też na jego cenę. Dlatego, zanim zdecydujemy się na jedną z tych opcji i zakończymy konfigurację auta, warto rozważyć, co będzie dla nas korzystniejsze. Zdania na temat tego, która z nich jest lepsza, zależą tak naprawdę w dużej mierze od preferencji i doświadczeń poszczególnych kierowców. W Europie wciąż chętniej wybierane są samochody z manualną skrzynią biegów. Podczas gdy w Ameryce Północnej, Australii, czy Chinach popularniejsze są przekładnie automatyczne. Czym zatem charakteryzuje się każda z nich? Oto nasze podsumowanie.

Automatyczna skrzynia biegów

Zwolennicy automatów niemal zawsze w pierwszej kolejności zwracają uwagę na to, że nie trzeba już myśleć o zmianie biegów. Nie muszą się zatem rozpraszać podczas jazdy, skupiając się głównie na tym, co dzieje się na drodze. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy stresują się zmianą biegów oraz tych zupełnie początkujących. Silnik i sama skrzynia nie są też narażone na konsekwencje błędów popełnianych podczas zmiany biegów. Co więcej, jazda samochodem z automatyczną przekładnią jest płynniejsza i bardziej komfortowa, gdy poruszamy się po mieście i w korkach.

Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Jego przeciwnicy wskazują często na wyższą cenę samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Co więcej, taki pojazd może mieć też większe spalanie, co nie jest dobrą wiadomością przy aktualnych cenach paliw. Musimy się również liczyć z tym, że w razie awarii, naprawa takiej przekładni kosztuje znacznie więcej, niż w przypadku skrzyni manualnej. Kierowcy wskazują ponadto, że auta wyposażone w automaty gorzej radzą sobie na drogach podczas przyspieszania.

Manualna skrzynia biegów

Po pierwsze, jak już wspomniano, samochody z manualną skrzynią biegów są z reguły znacznie tańsze od automatów. Dużo mniej kosztuje także ich ewentualna naprawa, która jest po prostu łatwiejsza. Użytkownicy aut z przekładnią manualną zauważają zresztą, że jest ona bardziej wytrzymała, więc jej awarie zdarzają się znacznie rzadziej. Dodatkowo przyśpieszanie samochodem z manualną zmianą biegów jest efektywniejsze, na przykład podczas wymijania lub jazdy pod górkę. Taka skrzynia biegów daje również kierowcy większą kontrolę nad pracą silnika i pozwala na bardziej dynamiczną jazdę autem.

Do wad przekładni manualnych trzeba zaliczyć to, iż kierowca musi nieustannie skupiać się na zmianie biegów. Jest to szczególnie nużące, gdy jeździmy głównie po zatłoczonych miastach. Biegi zmieniają się też wolniej niż w samochodach z automatem, a zatem płynność jazdy jest po prostu gorsza. Ważne w tym przypadku jest również to, że nieprawidłowe posługiwanie się manualną skrzynią biegów, może prowadzić do jej niszczenia.