Opony są jednym z tych elementów wyposażenia samochodu, który realnie wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze. Warto więc zadbać o to, aby zaopatrzyć się w ogumienie dobrej jakości i regularnie sprawdzać, w jakiej znajduje się ono kondycji. Zakup kompletu opon z wyższej półki jest jednak dla wielu kierowców dość dużą inwestycją. Dlatego coraz więcej osób rozważa możliwość nabycia opon używanych. Czy jest to dobre rozwiązanie? To oczywiście zależy od ich stanu, dlatego przy ich zakupie musimy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych szczegółów.

Rok produkcji i bieżnik

Rozważając zakup używanych opon, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rok ich produkcji. W większości przypadków producenci ogumienia wskazują, że zachowuje ono swoje właściwości przeciętnie przez 6-8 lat. Po tym czasie guma się po prostu zużywa, przez co opony tracą swoją przyczepność i wydłuża się droga hamowania. Oznaczenie dotyczące daty produkcji znajduje się na bocznej ściance opony. Dwie pierwsze cyfry wskazują na tydzień, a dwie ostatnie na rok, w którym powstało ogumienie.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest bieżnik, a konkretniej jego głębokość. Choć według prawa musi on mieć minimum 1,6 mm, to optymalną wartością jest 4-5 mm głębokości. Oczywiście pamiętajmy przy tym, że opony zużywają się często nierównomiernie. Należy więc zawsze dokonywać pomiarów na wszystkich oponach i na całym ich obwodzie.

Uszkodzenia mechaniczne

Kiedy rozważamy zakup opon z drugiej ręki, powinniśmy się im bardzo dobrze przyjrzeć. Sprawdźmy, czy nie powstały na nich jakieś uszkodzenia mechaniczne. Mogą to być zarówno typowe ubytki, jak i różnego typu wybrzuszenia, czy nawet nacięcia. Takie wady mogą negatywnie wpływać na właściwości opon, zwiększając również ryzyko pęknięcia opony w czasie jazdy samochodem.

Warto też przy okazji poszukać śladów dokonywania ewentualnych napraw wulkanizacyjnych. Oczywiście takie opony wciąż mogą być używane i w większości przypadków ich stan jest nadal dobry. W niektórych przypadkach, ogumienie po tego typu naprawach może być jednak problemem przy wyważaniu kół.

Ciśnienie w oponach

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej zakupu opon używanych, warto też poprosić o przeprowadzenie tzw. testu ciśnieniowego. Chodzi tu po prostu o napompowanie opony założonej na koło. Dzięki temu można sprawdzić, czy na ogumieniu nie pojawiają się np. żadne niepokojące wybrzuszenia lub nierówności, które mogą świadczyć o złej kondycji opony.

W sytuacji, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do stanu choćby jednej opony z kompletu, najlepiej jest zrezygnować z takiego zakupu. Oczywiście cena może być naprawdę kusząca, ale pamiętajmy o tym, jak duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze mają właśnie opony. Rozsądniej będzie więc zainwestować w zupełnie nowy komplet opon, który posłuży nam przez co najmniej kilka sezonów.