Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, znane lepiej pod skrótem OC, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że musi go wykupić każdy właściciel pojazdu, który podlega rejestracji, niezależnie od tego, czy jest on faktycznie używany w danym momencie, czy też nie. Stawki OC mogą się od siebie drastycznie różnić i wynikają one z wielu różnorodnych czynników. Można je na przykład podzielić na te związane z samym kierowcą i na te zależne od stanu samochodu.

Stawka OC a właściciel pojazdu

To, ile dana osoba zapłaci za OC, zależy między innymi od jej wieku. Młodsi kierowcy, ze względu na większą skłonność do podejmowania ryzyka, muszą z reguły zapłacić więcej. Ważne jest także to, od jak dawna konkretna osoba ma prawo jazdy. Kierowcy z dłuższym stażem mogą liczyć na niższe składki ubezpieczeniowe ze względu na zdobyte już doświadczenie na drodze.

Podczas ustalania stawki OC duże znaczenie ma też wielkość miejscowości, w której mieszkamy. Osoby z małych miast i ze wsi mogą liczyć na atrakcyjniejszą ofertą, niż mieszkańcy większych miast, w których panuje duży ruch. Inny czynnik wpływający na wysokość składki to również liczba kolizji i wypadków, do jakich dochodzi w danej miejscowości. Jeśli jest ich dużo, mieszkańcy muszą liczyć się z wyższymi cenami za OC.

Ubezpieczyciel bierze też pod uwagę stan cywilny danej osoby oraz to, czy posiada ona dzieci. Uważa się, że rodzice oraz małżonkowie będą kierować samochodem z większą ostrożnością. Podczas gdy single bez dzieci są traktowani jako kierowcy podejmujący większe ryzyko na drodze.

Stawka OC a stan samochodu

Wysokość składki OC w dużej mierze zależy również od tego, w jakiej kondycji jest samochód podlegający ubezpieczeniu. Pod uwagę brana jest oczywiście marka pojazdu. A dokładniej statystyki, które wskazują, czy dany typ samochodu częściej powoduje szkody.

Ubezpieczyciele sprawdzają dodatkowo przebieg pojazdu, co wiąże się bezpośrednio z jego stanem technicznym. Mocna eksploatacja samochodu może oznaczać, że ryzyko awarii jest większe. A zatem taki pojazd automatycznie jest uznawany za mniej bezpieczny i bardziej podatny na spowodowanie kolizji.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawki OC jest też rzecz jasna wiek pojazdu. Podobnie jak w przypadku wspomnianego już przebiegu, starsze auta częściej się psują. Z perspektywy ubezpieczyciela oznacza to więc, że taki samochód ma większe szanse na udział w kolizji. Co ciekawe, pod uwagę brana jest też wielkość silnika. Im jest on mocniejszy, tym szybciej można się poruszać autem, a duże prędkości sprzyjają wypadkom. Stawka OC będzie więc w tym przypadku wyższa niż dla pojazdu ze słabszym silnikiem.