Kabriolet to motoryzacyjne marzenie bardzo licznego grona kierowców. Samochód z otwieranym dachem od lat kojarzy nam się niezmiennie ze swego rodzaju niedoścignionym zachodnim luksusem. Obecnie jednak pojazdy tego typu można coraz częściej zauważyć na polskich drogach. Czy warto więc stać się właścicielem kabrioletu w naszym klimacie? Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy go użytkować, ale z pewnością jest to zakup wart rozważenia.

Kabriolet - auto sezonowe?

Samochody z otwartym nadwoziem stają się coraz popularniejsze wśród Polaków, dlatego ich wybór w naszym kraju również staje się większy. Kabriolety są dostępne w różnych segmentach i modelach, ale najłatwiej jest je podzielić na te z dachem materiałowym oraz metalowym. To często od tego elementu zależy to, czy z samochodu będziemy korzystać wyłącznie w sezonie letnim, czy może przez cały rok.

Dachy z materiału składają się automatycznie do bagażnika lub za tylne fotele. Co ciekawe, można je złożyć również w trakcie jazdy, przy prędkości nieprzekraczającej 50 km/h. W związku z tym, że są one wykonane z materiału, wymagają odpowiedniej impregnacji najlepiej dwa razy w roku. Oczywiście taki dach ochroni nas przed chłodem, wiatrem albo opadami deszczu, ale niestety nie sprawdza się szczególnie dobrze w okresie zimowym, gdy panują mrozy.

Lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą korzystać z kabrioletu przez cały rok, są modele z dachami metalowymi. Zdecydowanie lepiej ochronią nas one przed niskimi temperaturami jesienią i zimą. Należy jedynie pamiętać, że auta tego typu są cięższe, co wpływa bezpośrednio na osiągane przez nie wyniki na drodze. Co więcej, dach wykonany z metalu można składać i rozkładać wyłącznie po zatrzymaniu samochodu.

Zakup kabrioletu - na co zwrócić uwagę?

Obecnie na rynku znajdziemy sporo modeli kabrioletów, zarówno tych nowych, jak i używanych. Jak można się domyślić, samochody z drugiej ręki cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem kupujących, głównie ze względu na ich niskie przebiegi i cenę. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie przyjrzeć się takiemu autu, zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakim stanie jest materiał, z którego wykonano składany dach. Wszelkie przetarcia, wgniecenia, czy odbarwienia mogą być sygnałem, że coś jest z nim nie tak. Oczywiście koniecznie trzeba też przetestować pracę mechanizmu odpowiadającego za otwieranie i zamykanie dachu. Niektórzy decydują się nawet na wizytę w myjni automatycznej, aby sprawdzić jego szczelność.

Warto też zwrócić uwagę na ślady, które mogą świadczyć o tym, że samochód uczestniczył w wypadku. Może to być zarówno rdza, jak i widoczne efekty pracy blacharza lub lakiernika. Czasem takie ślady mogą dostrzec jedynie specjaliści. Dlatego, jeśli tylko macie taką możliwość, na oglądanie auta zabierzcie zaprzyjaźnionego mechanika.